Բենքսիի, որը նկարում է փողոցներում, Միացյալ Թագավորության խորհրդարանը ծաղրող նկարը հինգշաբթի աճուրդում վաճառվել է ռեկորդային 9,9 մլն եվրո (12 մլն դոլար) գումարով։ Պատկառելի չափերի կտավը (4x2,5 մետր) վաճառվել է ժամանակակից արվեստի առարկաների սակարկությունների շրջանակում, որոնք Լոնդոնում կազմակերպում է Sotheby's-ը։ Կտավը բրիտանացի նկարչի՝ աճուրդում վաճառված ամենաթանկարժեք նկարը դարձավ, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Վերջին գինը, որը վճարվեց նկարի համար, հինգ անգամ գերազանցել է մեկնարկայինը։ Այն 1,5-2 մլն եվրո էր (1,9-2,5 մլն դոլար)։ Սակարկությունները տեւել են 13 րոպե։
Կտավը պատկերում է բրիտանական խորհրդարանի Համայնքների պալատը, բայց պատգամավորների փոխարեն աթոռներին, օթյակում եւ անգամ նախագահի աթոռին նստած են շիմպանզեներ եւ օրանգուտաններ։ Կապիկները եւ առնետները Բենքսիի արվեստի կարեւոր կերպարներն են, որը 2003 թվականին շիմպանզեի կերպարով պատկերեց Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ին։
Հատկանշական է, որ նկարի անվանումը՝ Devolved Parliament, բառախաղ է։ Devolved տերմինը կարող է նշանակել դեգրադացիա եւ այլասերում, բայց devolved parliament բառակապակցությունը միանգամայն անվնաս իրավաբանական նշանակություն ունի։ Միացյալ Թագավորությունում այն կիրառվում է Շոտլանդիայի, Հյուսիսային Իռլանդիայի եւ Ուելսի ինքնավար օրենսդիր ժողովների հանդեպ, որոնց Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը պատվիրակել է իր լիազորությունների մի մասը (այդ գործընթացը կոչվում է դեվոլյուցիա)։

Картина уличного художника Бэнкси, высмеивающая парламент Соединенного Королевства, ушла в четверг с молотка за рекордные £9,9 млн ($12 млн). Полотно внушительных размеров (4 на 2,5 м) было реализовано в рамках торгов предметами современного искусства, которые проводит в Лондоне аукционный дом Sotheby's, став самой дорогой работой британского уличного художника, проданной с аукциона, передает ТАСС
Итоговая цена, заплаченная за картину, в пять раз превысила ее первоначальную оценочную стоимость. Она составляла от £1,5 до 2 млн ($1,9-2,5 млн). Торги длились в общей сложности 13 минут.
Полотно изображает заседание Палаты общин британского парламента, однако вместо депутатов места на парламентских скамьях, галерее и даже в кресле спикера занимают шимпанзе и орангутаны. Обезьяны и крысы - сквозные образы в творчестве Бэнкси, который в 2003 году изобразил в облике шимпанзе королеву Великобритании Елизавету II.
Примечательно, что само название картины - Devolved Parliament - содержит игру слов. Термин devolved может означать деградацию и вырождение, однако словосочетание devolved parliament имеет также вполне безобидное юридическое значение. В Соединенном Королевстве он применяется к автономным законодательным собраниям Шотландии, Северной Ирландии и Уэльса, которым парламент Великобритании делегировал часть своих полномочий (этот процесс и называется деволюцией).