«168 ժամ» թերթը գրում է. «Մասնավոր ինքնաթիռով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ կատարած այցը շարունակում է մնալ մամուլի ուշադրության կենտրոնում։
Փաշինյանը դեռ ԱՄՆ-ում էր, երբ մամուլը պարզեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի ամերիկյան այցը պետական բյուջեի համար արժեցել է ավելի քան 350 հազար ԱՄՆ դոլար, այժմ պարզվել է նաեւ, թե որ ընկերությանն է վճարվել այդ գումարը։
«Հետք» կայքն իր ծավալուն հոդվածում պարզել է, որ Նիկոլ Փաշինյանի՝ սեպտեմբերի 21-ին Գյումրիից ԱՄՆ հասցրած մասնավոր «Gulfstream G550» ինքնաթիռը պատկանում է ուկրաինացի քաղաքական գործիչ Նեստոր Իվանովիչ Շուֆրիչին, ով Ուկրաինայում որպես «Ընդդիմադիր բլոկի» ներկայացուցիչ՝ 2019 թվականին վերընտրվել է պատգամավոր, նա մինչեւ պատգամավոր ընտրվելը պաշտոններ է զբաղեցրել տարբեր ձեռնարկություններում:
168.аm-ը վարչապետի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանից փորձեց պարզել՝ ինչո՞վ է պայմանավորված վարչապետի ամերիկյան այցի համար հենց ուկրաինացի գործչին պատկանող ընկերության ինքնաթիռի վարձակալումը։ Հարցին ի պատասխան՝ Վլադիմիր Կարապետյանն ասաց.
«Ասեմ, եթե մեկ ուրիշ ընկերության պատկանող ինքնաթիռ լիներ, կարող էր հարցը լինել, թե ինչու է այդ ընկերությունն ընտրվել։ Որեւէ միտում չկա։ Ընտրությունը կատարվել է նպատակահարմարությունից ելնելով»,- ասաց  Կարապետյանը։
Հարցին՝ իսկ այն, որ տվյալ ընկերությունը պատկանել է ուկրաինացի գործարարին, արդյոք որեւէ դերակատարում չի՞ ունեցել Կառավարության նպատակահարմարության մեջ, Վլադիմիր Կարապետյանը պատասխանեց. «Ո՛չ, չի ունեցել»։

YEREVAN. – Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent visit to the US on board a private plane remains at the focus of the press, according to 168 Zham (Hour) newspaper.
“Pashinyan was still in the US when the press found out that Nikol Pashinyan’s American visit cost more than 350 thousand US dollars for the state budget. Now, it has also been found out to which company that money was paid.
“Hetq website has found out in its extensive article that the Gulfstream G550 private plane, which took Nikol Pashinyan from Gyumri to the US on September 21, belongs to Ukrainian politician Nestor Ivanovych Shufrych, who, as an Opposition Bloc representative in Ukraine, has been reelected MP in 2019. Prior to his election as an MP, he held positions at various enterprises.
“168.аm tried to find out from the prime minister’s spokesperson, Vladimir Karapetyan, what the reason was for the leasing of the plane of the company owned by [this] Ukrainian figure for the prime minister’s American visit.
“In response to the question, Vladimir Karapetyan said: ‘If I say it had been a plane owned by another company, the question could have been why that company was chosen. There is no predisposition. The choice was made proceeding from expediency.’
“Asked whether the given company is owned by the Ukrainian businessman had any role in the expediency of the government, Vladimir Karapetyan replied: ‘No, it hasn’t,’” 168 Zham wrote.