ՀԴԲ-ի աշխատակիցը Նյու Յորքի օդանավակայանում մեկ ժամ շարունակ հարցաքննել է լրագրող, Պետդումայի պատգամավոր Ինգա Յումաշեւային, որը ժամանել էր «Ֆորտ-Ռոս երկխոսություն» ֆորումին, որը անցկացվում է հոկտեմբերի 6-ին, կիրակի հայտարարել է լրագրողներին ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպան Անատոլի Անտոնովը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Դիվանագիտական առաքելության ղեկավարի խոսքով՝ օդանավակայանում պատգամավորին բերման էին ենթարկել եւ տարել առանձին տարածք, որտեղ նրան սպասում էր ՀԴԲ-ի աշխատակիցը: Նրա խոսքով՝ Յումաշեւային տվել են բոլորովին անհասկանալի, ոչ հստակ եւ անընդունելի հարցեր:
«Դեռ ավելին,  նրան առաջարկվել է հանդիպել ՀԴԲ-ի աշխատակցի հետ ոչ ֆորմալ միջավայրում, եւ շարունակել այդ շփումը»,-հայտնել է Անտոնովը: Նա նշել է, որ խոսքը վերաբերում է քաղաքականությանը եւ Պետդումայի պատգամավորին, որը վերջին տարիներին շատ աշխատանք է տարել ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման եւ կայունացման ուղղությամբ:
«Ես չեմ կարող պատկերացնել ինչ կլիներ, եթե մեր համապատասխան ծառայությունները բերման ենթարկեին որեւէ մեկին, օրինակ, սենատից կամ կոնգրեսի ներքին պալատից: Օրինակ՝ այն սենատորներին, որոնք բղավում էին, որ չեն ստացել վիզա, կամ նրանց, ովքեր ստացել էին վիզա եւ ժամանել Ռուսաստանի Դաշնություն: Չեմ պատկերացնում ինչ կլիներ, եթե նրանց տանեին առանձին սենյակ, հարցաքննեին եւ հետո համապատասխան ներկայացուցիչն առաջարկեր սուրճ ըմպել Շերեմետեւոյի մոտակա ռեստորաններից մեկում», -նշել է դիվանագետը:
Յունաշեւայի հարցաքննության առնչությամբ Ռուսաստանի դեսպանատունն ուղղել է բողոքի նոտա պետդեպարտամենտին:
«Մենք որակում ենք այդպիսի գործողությունները որպես անընդունելի եւ զարհուրելի: Մենք հույս ունենք, որ մեզ կբացատրեն, թե ինչ են նշանակում այդպիսի զոնդաժային մոտեցումները Պետական դումայի պատգամավորի նկատմամբ»,-ասել է Անտոնովը:
Միեւնույն ժամանակ դիվանագիտական առաքելության ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ ՀԴԲ-ի գործողություններն ուղղված չէին ֆորումի ձախողմանը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատունը վիզաներ չէր տրամադրել ռուս պատվիրակությանը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանին մասնակցելու համար: Նախքան այդ, ռուս պատվիրակությանն ամերիկյան վիզաներ չէին տրամադրվել Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի շուրջ համաժողովին մասնակցելու համար:
Ռուսաստանի ԱԳ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հերքել է ԱՄՆ-ի դեսպանատան պնդումը, որ խոսքը վերաբերում է «մասնավոր դեպքին»: Նա նշել է, որ փաստաթղթերը ներկայացվել են ամերիկյան կողմի համար ընդունելի ժամկետներում:

Сотрудник ФБР час допрашивал в аэропорту Нью-Йорка журналиста, депутата Госдумы Ингу Юмашеву, прибывшую на форум «Диалог Форт-Росс», который пройдет 6 октября, заявил в воскресенье журналистам посол России в США Анатолий Антонов, сообщает РИА Новости
По словам главы дипмиссии, депутата задержали в аэропорту и отвели в отдельное помещение, где ее ждал сотрудник ФБР. По его словам, Юмашевой задавали «абсолютное непонятные, неясные и неприемлемые вопросы».
«Более того, ей было предложено встретиться с сотрудником ФБР в другой, неформальной обстановке, и продолжить это общение», - сообщил Антонов.
Антонов отметил, что речь идет о политике и депутате Госдумы, которая в последние годы сделала много для развития и стабилизации российско-американских отношений.
«Я представить себе не могу, если бы наши соответствующие службы задержали кого-то, скажем, кого-либо из сената или нижней палаты конгресса. Скажем, тех сенаторов, которые кричали, что не получили визу, или те, кто, получив визы, приехали в Российскую Федерацию. Отвели бы их в отдельную комнату, стали бы допрашивать и потом бы соответствующий представитель предложил попить кофе где-то в одном из ближайших ресторанов Шереметьево», - указал дипломат.
Российское посольство в связи с допросом Юмашевой направило ноту протеста в госдепартамент.
«Мы считаем такие действия неприемлемыми, возмутительными. Мы ... рассчитываем, что нам объяснят, что значат такого рода зондажные подходы к депутату Государственной думы», - сказал Антонов.
В то же время глава дипмиссии выразил мнение, что действия ФБР не направлены на срыв форума «Диалог Форт-Росс».
Ранее посольство США в России не выдало визы части российской делегации для участия в 74-й сессии Генассамблеи ООН в Нью-Йорке. Незадолго до этого российской делегации не выдали американские визы на конференцию по Договору о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (ДВЗЯИ).
Официальный представитель МИД России Мария Захарова отвергла утверждение посольства США, что речь идет о «частном случае». Она отметила, что документы подавались в те сроки, которые были указаны американской стороной.