Գերմանիան պատրաստ է ավելի մեծ ներդրում ունենալ ՆԱՏՕ-ի ընթացիկ ծախսերում, եթե մյուս դաշնակիցները եւս ակտիվացնեն այդ գործունեությունը Միացյալ Նահանգներին օգնելու համար ֆինանսավորման բաժինը նվազեցնելու հարցում: Այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Անեգրեթ Քրամփ Քարենբաուերը, հաղորդում է Reuters-ը:
Նախագահ Դոնալդ Թրամփն արդեն վաղուց մեղադրում է եվրոպական դաշնակիցներին, հատկապես Եվրոպայի խոշորագույն տնտեսություն Գերմանիային, որ նա ընդունում է ԱՄՆ-ի ներկայացրած անվտանգության երաշխիքները որպես պարտադիր պայման՝ հայտարարելով, որ նրանք պետք է ավելի շատ ծախսեն սեփական պաշտպանության համար:
Այժմ ՆԱՏՕ-ում դիտարկվող առաջարկի համաձայն՝ միության տարեկան բյուջեում ԱՄՆ-ի ներդրումը կնվազի մինչեւ 16 տոկոս ներկայիս 22 տոկոսի փոխարեն, իսկ Գերմանիայում՝ կբարձրանա մինչեւ 16 տոկոս 14.8-ից 2021 թվականից: Մյուս երկրները նույնպես կվճարեն ավելին:
«Մենք պատրաստ ենք ավելի շատ գումար հատկացնել»,-լրագրողներին հայտարարել է Քրամփ Քարենբաուրերը:
Քրամփ Քարենբաուրերն ասել է, որ ավելին վճարելու Գերմանիայի պատրաստակամությունը «նախագահ Թրամփին հանդարտացնելու միջոց չէ»՝ հավելելով, որ ՆԱՏՕ-ում բոլոր դաշնակիցները պետք է իրենց ներդրումն ունենան միության ֆինանսավորման գործում:

Германия готова вносить больший вклад в текущие расходы НАТО, если другие союзники также активизируют свою деятельность, чтобы помочь сократить долю финансирования Соединенных Штатов. Об этом заявил министр обороны Германии Аннегрет Крамп-Карренбауэр, передает Reuters.
Президент Дональд Трамп уже давно обвиняет европейских союзников, особенно Германию, крупнейшую экономику Европы, в том, что они принимают гарантии безопасности США как должное, заявляя, что им нужно тратить гораздо больше на свою оборону.
В соответствии с предложением, которое сейчас рассматривается НАТО, вклад США в годовой бюджет альянса снизится  до 16% с нынешних 22%, а  Германии  повысится до 16% с 14,8% с 2021 года. Другие страны также будут платить больше.
«Мы готовы выделить больше денег», - заявил Крамп-Карренбауэр журналистам.
По ее словам, она  хочет «соглашения, охватывающего все европейские страны». При этом министр также предупредила, что у некоторых союзников все еще есть некоторые оговорки относительно этого предложения.
Все 29 членов НАТО в настоящее время вносят в бюджет согласованную формулу распределения расходов, основанную на валовом национальном доходе.
Крамп-Карренбауэр сказал, что готовность Германии платить больше - это не «умиротворение президента Трампа», добавив, что всем союзникам по НАТО важно играть свою роль в финансировании Альянса.