ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը չի մեկնաբանել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի խոսքերն այն մասին, որ Ռուսաստանը համաձայն է Սիրիայում Անկարայի գործողություններին՝ նշելով, որ Մոսկվայի դիրքորոշումը շարադրված է երկու առաջնորդների հեռախոսազրույցի մասին հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ընդ որում, նա հայտնել է, որ այդ գործողությունները այնքան էլ չեն համապատասխանում Սիրիայի տարածքային ամբողջականության հասկացությանը։  «Դուք գիտեք մեր տեսակետը։ Պուտինը 2-3 օր առաջ հեռախոսով խոսել է Էրդողանի հետ եւ հայտնել է իր տեսակետը։ Մամուլի համար մեր հաղորդագրության մեջ այդ բոլորն ասված է»,- ի պատասխան Էրդողանի խոսքերը մեկնաբանելու խնդրանքի՝ ասել է Ուշակովը։
Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը առարկություն չունի սիրիական Կոբանի քաղաքում «Խաղաղության աղբյուր» գործողության դեմ։ Նրա խոսքերով, այժմ շշուկներ կան, սակայն Անկարայում դեսպանության միջոցով իրենք գիտեն, որ ՌԴ-ն դրական մոտեցում ունի Կոբանիի հանդեպ։
Այն հարցին, թե համապատասխանում է արդյոք տեղի ունեցածը Սիրիայի տարածքային ամբողջականության թեզիսին, Ուշակովը պատասխանել է․ «Մի բան կանենք։ Տեսնենք։ Նախագահն էլ այդ մասին ասել է, իմիջիայլոց»։

Помощник президента РФ Юрий Ушаков не стал комментировать слова президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о том, что Россия согласна с действиями Анкары в Сирии, отметив, что позиция Москвы была изложена в сообщении о телефонном разговоре двух лидеров, передает РИА Новости.
При этом он сообщил, что эти действия не совсем соответствуют понятию территориальной целостности Сирии. «Вы же знаете нашу точку зрения. Путин разговаривал с Эрдоганом по телефону 2-3 дня назад и точку зрения изложил. И в нашем сообщении для печати все это сказано», - сказал Ушаков в ответ на просьбу прокомментировать слова Эрдогана.
Эрдоган заявил ранее, что Россия не возражает против распространения операции «Источник мира» на сирийский город Кобани. По его словам, сейчас много слухов, но через посольство в Анкаре они знают, что у РФ положительный подход по Кобани.
Отвечая на вопрос, соответствует ли происходящее тезису о территориальной целостности Сирии, Ушаков сказал: «Не совсем». «Что-то будем делать, посмотрим. Президент же об этом говорил, кстати», - отметил он.