Լիբանանի կառավարությունը հավանության է արժանացրել լայնածավալ բարեփոխումները։ Վարչապետ Սաադ Հարիրին կառավարության արտակարգ նիստից հետո լրագրողներին հայտարարել է, որ նախարարների կաբինետը ի հաստատել է 2020թ․ բյուջեն՝ 0,6 % դեֆիցիտով եւ առանց նոր հարկերի, հայտնում է AP-ը։
Նրա խոսքերով, բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ներառյալ օրենսդիրների եւ խորհրդարանի անդամների աշխատավարձերը կրկնակի կկրճատվեն տնտեսական բարեփոխումների շրջանակներում։ Հարիրին հավելել է, որ երկրի կենտրոնական բանկը եւ բանկային հատվածը կօգնեն մոտ 3,4 միլիարդ դոլարով կրճատել դեֆիցիտը։
Նախարարների կաբինետը հավանություն է տվել նաեւ մի քանի պետական հաստատությունների, այդ թվում՝ տեղեկատվության նախարարության պարզեցմանը։
Կառավարությունը նաեւ միլիոնավոր դոլարներ կտրամադրի այն ընտանիքներին, որոնք ապրում են աղքատության մեջ, ինչպես նաեւ 160 միլիոն դոլար՝ որպես բնակարանների համար փոխառություն։ Հարիրին այս միջոցառումները «ֆինանսական հեղաշրջում» է անվանել։
Ավելի վաղ ցուցարարները կառավարության արտակարգ նիստի նախաշեմին փակել էին Լիբանանի հիմնական ճանապարհները։ Երկուշաբթի առավոտյան նրանք արգելապատնեշներ էին տեղադրել Բեյրութի, ինչպես նաեւ այլ քաղաքների եւ ավանների գլխավոր խաչմերուկներում՝ նշելով ցույցերի հինգերորդ օրը։
Հարյուր հազարավոր մարդիկ էին մասնակցել բողոքի կիրակնօրյա զանգվածային ցույցերին, որոնք ամենախոշորն էին 2005-ից հետո։

Правительство Ливана одобрило широкомасштабные реформы. Премьер-министр Саад Харири заявил журналистам после экстренного заседания правительства, что кабинет министров утвердил бюджет 2020 года с дефицитом в 0,6% без новых налогов, передает AP․
По его словам,  зарплаты высокопоставленных чиновников, включая законодателей и членов парламента, будут сокращены вдвое в рамках пакета экономических реформ. Харири добавил, что центральный банк страны и банковский сектор помогут сократить дефицит примерно на 3,4 миллиарда долларов.
Кабинет министров также одобрил упразднение нескольких государственных учреждений, в том числе Министерства информации.
Правительство также выделит миллионы долларов семьям, живущим в бедности, а также 160 миллионов долларов в качестве жилищных займов. Харири назвал эти меры «финансовым переворотом».
Ранее протестующие перекрыли основные дороги  Ливана в преддверии экстренного заседания Кабинета министров. В понедельник утром демонстранты установили барьеры на главных перекрестках в Бейруте, а также в других городах и поселках, отмечая пятый день протестов
Сотни тысяч участвовали в воскресных массовых акциях протеста, которые стали крупнейшими с 2005 года.