Կոլումբիա շրջանի ոստիկանությունը եւ Պետդեպը պատրաստվում են Վաշինգտոն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցի ժամանակ հնարավոր ցույցերին, որոնք կարող են ավելի անկայուն իրավիճակում լինել, քան 2017 թվին։ Այս մասին The Washington Post-ում գրում է Փիթեր Գերմանը։
Ոստիկանության ղեկավար Փիթեր Նյուսմենը բացահայտել է պլանի մանրամասները, սակայն նշել է, որ ոստիկանները «կձեռնարկեն բոլոր հնարավոր միջոցները, որպեսզի թույլ չտան եւս մեկ բախում, ինչպես նախորդ անգամ»։ Նա նշել է, որ իր աշխատակիցները կապի մեջ են Պետդեպի հետ։
Մի քանի դաշնային գործակալությունների ներկայացուցիչներ, ներառյալ Գաղտնի ծառայությունը, Պետդեպը եւ Սպիտակ տունը, չեն մեկնաբանում Էրդողանի այցի հետ կապված հարցերը։
Երկու տարի առաջ Էրդողանի թիկնապահների կողմից վնասվածքներ ստացած ցուցարար Լուսիկ Ուսոյանը կարծում է, որ չէր կարելի հրավիրել Թուրքիայի նախագահին։ «Այս երկրում ես միշտ ինձ անվտանգության մեջ եմ զգացել։ Ես երբեք չեմ կարծել, որ ինձ հետ կարող է նման բան պատահել»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ 2017թ․ մայիսին Վաշինգտոն Էրդողանի այցի ժամանակ նրա թիկնապահները դաժանորեն ծեծել էին ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանատան առջեւ բողոքի ցույցի մասնակիցներին։ Ընդ որում, Էրդողանն ինքը հետեւել էր ցուցարարների հանդեպ դաժան վերաբերմունքին, նրանց մեջ եղել էին հայեր, հույներ եւ քրդեր։

Полиция округа Колумбия и Госдеп готовятся к возможным демонстрациям во время визита президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Вашингтон в условиях еще более нестабильной обстановки, чем в 2017 году. Об этом в «The Washington Post» пишет Питер Герман.
Шеф полиции Питер Ньюсем не раскрыл деталей плана, но отметил, что полицейские «предпримут все возможные меры, чтобы не допустить еще одного конфликта, как в прошлый раз». Он отметил, что его сотрудники находятся на связи с Госдепом.
Представители нескольких федеральных агентств, включая Секретную службу, Государственный департамент и Белый дом, не комментируют вопросы, связанные с запланированной поездкой Эрдогана.
Лусик Усоян - одна из протестующих, раненная охранниками Эрдогана два года назад считает, что нельзя было приглашать президента Турции. «В этой стране я всегда чувствовал себя в безопасности. Я никогда не думала, что что-то подобное случится со мной»,- отметила она.
Напомним, что во время визита Эрдогана в Вашингтон в мае 2017 года, его охранники жестоко избили участников акции протеста перед посольством Турции в Вашингтоне. При этом сам Эрдоган наблюдал за процессом разгона и избиения протестующих, в числе которых были армяне, греки и курды.