Կոլումբիա շրջանի ոստիկանությունը եւ Պետդեպը պատրաստվում են Վաշինգտոն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցի ժամանակ հնարավոր ցույցերին, որոնք կարող են ավելի անկայուն իրավիճակում լինել, քան 2017 թվին։ Այս մասին The Washington Post-ում գրում է Փիթեր Գերմանը։
Ոստիկանության ղեկավար Փիթեր Նյուսմենը բացահայտել է պլանի մանրամասները, սակայն նշել է, որ ոստիկանները «կձեռնարկեն բոլոր հնարավոր միջոցները, որպեսզի թույլ չտան եւս մեկ բախում, ինչպես նախորդ անգամ»։ Նա նշել է, որ իր աշխատակիցները կապի մեջ են Պետդեպի հետ։
Մի քանի դաշնային գործակալությունների ներկայացուցիչներ, ներառյալ Գաղտնի ծառայությունը, Պետդեպը եւ Սպիտակ տունը, չեն մեկնաբանում Էրդողանի այցի հետ կապված հարցերը։
Երկու տարի առաջ Էրդողանի թիկնապահների կողմից վնասվածքներ ստացած ցուցարար Լուսիկ Ուսոյանը կարծում է, որ չէր կարելի հրավիրել Թուրքիայի նախագահին։ «Այս երկրում ես միշտ ինձ անվտանգության մեջ եմ զգացել։ Ես երբեք չեմ կարծել, որ ինձ հետ կարող է նման բան պատահել»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ 2017թ․ մայիսին Վաշինգտոն Էրդողանի այցի ժամանակ նրա թիկնապահները դաժանորեն ծեծել էին ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանատան առջեւ բողոքի ցույցի մասնակիցներին։ Ընդ որում, Էրդողանն ինքը հետեւել էր ցուցարարների հանդեպ դաժան վերաբերմունքին, նրանց մեջ եղել էին հայեր, հույներ եւ քրդեր։

Washington D.C. police and the State Department are preparing for the possibility of new demonstrations during Turkish president's visit to Washington amid a climate even more volatile than in 2017, The Washington Post reported.
Poice Chief Peter Newsham provided no details of security plans but said his department “will take every measure possible to make sure we don’t have another conflict like we had the last time.” He said his staff has been in contact with the State Department.
Representatives of the several federal agencies are not commenting on questions about the trip.
One of the protesters Lusik Usoyan said she finds it incomprehensible that Erdogan would be invited back the United States.
“In this country, I had always felt safe. I kept thinking, ‘I’m on the ground, why to they continue to beat me?’ I am no threat to them other than what I think,” Usoyan said.
During the visit of Erdogan to Washington in May 2017, his guards brutally beat the protesters in front of the Turkish Embassy in Washington. Erdogan himself was watching the process of beating the protesters, including Armenians, Greeks and Kurds.