«Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն կառաջադրվի Արցախի Հանրապետությունում 2020 թվականն կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Այսօր` նոյեմբերի 10-ին, կուսակցության 7-րդ համագումարին կուսակցությունն առաջադրեց Արայիկ Հարությունյանի թեկնածությունը և միաձայն ընդունվեց:
Իր ելույթում Արայիկ Հարությունյանն ասաց, որ մինչ այս էլ իրենց բոլոր ծրագրերի հիմքում եղել է քաղաքացին, հաջողվել է կյանքի կոչել բազմաթիվ ծրագրեր, բայց դեռևս կան չլուծված շատ խնդիրներ:
«Ժողովուրդը մեզ վստահել է, որովհետև միշտ անկեղծ ենք եղել նրա հետ: Այս համագումարը նոր քաղաքական էջ է բացելու մեր կուսակցության համար, քանի որ առաջին անգամ պատրաստվում ենք առաջիկայում կայանալիք համապետական ընտրություններին հանդես գալ նախագահի սեփական թեկնածուով։ Սա նշաձողի ամենաբարձր սահմանումն է: Ամենայն պատասխանատվությամբ ուզում եմ հայտարարել, որ ունենք բոլոր նախադրյալները` ստանձնելու մեր երկրի քաղաքական ողջ պատասխանատվությունը՝ համագործակցելով այլ քաղաքական ուժերի հետ»,- ասաց նա։
Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ դժվար է պատկերացնել Արցախի ապագան՝ առանց Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք միասնության:

Free Homeland Party leader Arayik Harutyunyan, will run for presidency in Artsakh in 2020. Arayik Harutyunyan was nominated Sunday and unanimously accepted during the 7th party congress.
Harutyunyan noted all their programs were based on taking care of the citizen, it was possible to implement many of them, but there are still many unsolved issues.
“This congress will open a new political page for our party, since we are going to present our own presidential candidate in the next national election for the first time. This is the highest bar. I want to declare with all responsibility that we have all the prerequisites in order to assume all political responsibility for our country, working with other political forces,” he said.
Arayik Harutyunyan noted that it is difficult to imagine the future of Artsakh without the unity of Armenia-Artsakh-Diaspora.