Նոյեմբերի 12-13-ը Երեւանում ընթանում է «Հակակեղծում – 2019» VII միջազգային համաժողովը՝ նվիրված արդյունաբերական արտադրանքի ապօրինի շրջանառությանը հակազդելու խնդիրներին, այդ թվում մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանությանը:
«Հակակեղծում – 2019» համաժողովի կազմակերպիչն է Հայաստանի կառավարությունը՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի, Ռուսաստանի Դաշնության արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարության եւ «Հակակեղծում» միջազգային ասոցիացիայի աջակցությամբ:
«Հակակեղծում – 2019» համաժողովը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում կենտրոնական բանավեճային հարթակ է, որտեղ անդամ պետությունների նախարարությունների եւ գերատեսչությունների ներկայացուցիչները, խոշոր ընկերությունների եւ կազմակերպությունների ղեկավարները, այս ոլորտի առաջատար միջազգային փորձագետները, գիտության եւ հասարակության ներկայացուցիչները հնարավորություն ունեն քննարկելու արդյունաբերական արտադրանքի ապօրինի շրջանառությունից շուկաների պաշտպանության խնդիրները, այդ թվում՝ կեղծվածի, մտավոր սեփականության պաշտպանության իրավունքների ապահովման խնդիրը, ինչպես նաեւ կառուցողական երկխոսություն հաստատել եւ համատեղ որոշումներ կայացնել ապրանքների եւ ծառայությունների քաղաքակիրթ շուկա ձեւավորելու նպատակով:
Համաժողովի շրջանակում կքննարկվեն այնպիսի հարցեր, ինչպես կեղծ արտադրանքի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում իրավական կիրառումը, արդյունաբերական արտադրանքի ապօրինի շրջանառությանը հակազդեցությունը, կեղծումից պաշտպանության թվային մեթոդները, արդյունաբերական արտադրանքի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի եւ մտավոր սեփականության օբյեկտների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում կադրային ներուժի ստեղծումը:

В Ереване 12 – 13 ноября проходит VII международный форум «Антиконтрафакт – 2019», посвященный проблемам противодействия незаконному обороту промышленной продукции, в том числе защите прав интеллектуальной собственности.
Организаторами форума «Антиконтрафакт – 2019» являются Правительство Армении при поддержке Евразийской экономической комиссии, Министерства промышленности и торговли Российской Федерации и Международной ассоциации «Антиконтрафакт».
Форум «Антиконтрафакт» – центральная дискуссионная площадка в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), где представители министерств и ведомств государств-членов, главы крупных компаний и организаций, ведущие международные эксперты в этой области, представители науки и общественности имеют возможность обсудить проблемы защиты рынков от незаконного оборота промышленной продукции, в том числе контрафактной и фальсифицированной, обеспечения прав защиты интеллектуальной собственности, а также вступить в конструктивный диалог и выработать совместные решения в целях формирования цивилизованного рынка товаров и услуг.
В рамках форума будут рассмотрены такие вопросы, как правоприменение в сфере борьбы с оборотом контрафактной продукции, противодействие незаконному обороту промышленной продукции, цифровые способы защиты от контрафакта, формирование кадрового потенциала в сфере борьбы с незаконным оборотом промышленной продукции и защиты прав на объекты интеллектуальной собственности.