Երեւանում ուսանողական հանրահավաքի մասնակիցները դիմել են խորհրդարանի պատգամավորներին։
Ուղերձը հասցեագրված է ընդդիմադիր «Լուսավոր Հայաստան» եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունների պատգամավորներին։ Ուսանողները խնդրում են նախարար Արայիկ Հարությունյանին օրենքով անվստահություն հայտնելու իրական քայլեր ձեռնարկել։ Ուղերձի գրավոր տեքստը վաղը կհանձնվի պատգամավորներին։ Վաղը ժամը 11-ին ուսանողները նաեւ պիկետ կանեն կառավարության շենքի մոտ, որպեսզի եւս մեկ անգամ հնչեցնեն իրենց պահանջը։
Ուսանողների ցույցերը այդ ընթացքում կշարունակվեն։ Նրանք կսպասեն պատգամավորների արձագանքին՝ հուսալով, որ Հարությունյանը ճիշտ կգնահատի իրավիճակը եւ հրաժարական կտա։ «Դասախոսներին հարգում ենք, սակայն մենք ունենք ծրագրեր եւ սկզբունքներ, որոնցով ղեկավարվում ենք։ Մենք նախարարին փոխանցել ենք ժետոն, որպեսզի նա մետրոյով գնա եւ իմանա, թե ինչ է մտածում հասարակությունը։ Ժետոնը տեղ չի հասել»,- նշեց ուսանողներից մեկը։
Հիշեցնենք, որ ուսանողների կտրուկ գործողությունների առիթ է հանդիսացել բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին օրենքի նախագիծը։ Կրքերն էլ ավելի սրվեցին տրանսգենդեր Մելինե Դալուզյանի մասին ֆիլմի եւ «Ու զանգ եւ զանգ» տարօրինակ բեմականացման համար խոշոր գումարներ տրամադրելու որոշումից հետո։
Նախագիծը նախատեսում է հրաժարվել բուհերում հայոց լեզվի եւ պատմության պարտադիր ուսուցումից, Գիտությունների ակադեմիայի լուծարում, բուհերի անկախության զգալի սահմանափակում։ Այսօր Երեւանի պետական համալսարանի դասախոսները մեկօրյա գործադուլ են արել՝ ի նշան ուսանողների հետ համերաշխության։

Участники проходящего в Ереване студенческого митинга обратились к депутатам парламента.
Обращение адресовано депутатам оппозиционных партий «Светлая Армения» и «Процветающая Армения». Студенты просят предпринять действенные шаги для решения вопроса по закону и озвучивания недоверия министру Араику Арутюняну. Письменный текст обращения завтра будет передан депутатам. Завтра в 11 студенты также проведут пикет у здания правительства, чтобы еще раз озвучить свое требование.
Акции студентов между тем будут продолжаться. Студенты будут ждать отклика депутатов в надежде, что Арутюнян правильно оценит ситуацию и подаст в отставку. «Преподавателей уважаем, но у нас есть программы и принципы, которыми мы руководствуемся. Мы передали министру жетон, чтобы тот поехал на метро и узнал, что думает общественность. Жетон не добрался до места», - констатировал один из студентов.
Напомним, что поводом для категоричных действий студентов стал проект закона о высшем образовании и науке. Эмоции еще более накалились после решения о предоставлении крупных сумм на создание фильма о трансгендере Мелине (Мел) Далузян и странной постановке «Узанг и занг».
Проект предполагает отказ об обязательном обучении армянскому языку и истории в вузах, практическую ликвидацию Академии наук, значительное ограничение независимости вузов. Сегодня преподаватели Ереванского государственного университета повели однодневную забастовку в знак солидарности со студентами.