ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ճապոնիայից պահանջել է նախկինից չորս անգամ ավելի շատ գումար երկրում ամերիկյան ԶՈւ տեղակայման համար, տեղեկացնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով անանուն աղբյուրներին։
Ինչպես նշում է գործակալությունը, եթե մինչեւ հիմա Ճապոնիայում 54 հազար ամերիկացի զինվորականների տեղակայման համար երկիրը վճարում էր 2 մլրդ դոլար, ապա հիմա Վաշինգտոնը ցանկանում է, որ Տոկիոն ամեն տարի վճարի 8 մլրդ։
Համապատասխան համաձայնագրի ժամկետը, որը կնքվել է երկրների միջեւ, լրանում  է 2021 թվականի մարտին։
Ճապոնիայի իշխանություններին վճարը բարձրացնելու պահանջը հնչել է հուլիսին, ԱՄՆ նախագահի այն ժամանակվա ազգային անվտանգության հարցերի խորհրդական Ջոն Բոլթոնի եւ Ասիայի հարցերով տնօրեն, ազգային անվտանգության խորհրդական Մեթ Փոթինգերի այցելության ընթացքում, պարբերականին հաղորդել է աղբյուրը Պենտագոնից։
Միեւնույն ժամանակ, Ճապոնիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչն ասել է, որ ամերիկյան պարբերականի զեկույցը գլոբալ գործերի վերաբերյալ կոռեկտ չէ, եւ ամերիկա-ճապոնական ոչ մի բանակցություն նոր համաձայնագրի շուրջ տեղի չի ունեցել։

US President Donald Trump has demanded from Japan $ 8 billion for the deployment of US forces in the country, Reuters reported referring to anonymous sources.
According to the agency, if so far Japan has paid $ 2 billion annually for the deployment of 54,000 US troops, now Washington wants Tokyo to pay $ 8 billion annually.
The relevant agreement concluded between the two countries expires in March 2021.
The demand for higher fees to the Japanese authorities was voiced in July during a trip by then-adviser to the US president for national security, John Bolton, and director of affairs for Asia, national security adviser Matthew Pottinger. A source from the Pentagon told the publication.
At the same time, the representative of the Japanese Foreign Ministry said that the report of the American publication on global affairs was incorrect and no US-Japanese talks on the new agreement were held.