Ադրբեջանցիները փորձել են սադրանք կազմակերպել Միլանի եկեղեցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ։ Հանդիպման եկած տղամարդը ներկայացել է ադրբեջանցի եւ, ակնհայտ սադրիչ նպատակներ հետապնդելով, սկսել է թվարկել ադրբեջանական «հերոսներին»՝ մուբարիզին (նկատի ունենալով մուբարիզ իբրահիմովին), դիլհամին եւ շախբազին (դիլհամ ասկերով եւ շախբազ գուլիեւ), խոսել «ամբողջ աշխարհի կողմից» «ադրբեջանցիների ցեղասպանությունը» ճանաչելու մասին, պահանջել խաղաղություն եւ «տարածքների ազատում»։ Տղամարդու սադրիչ նպատակների եւ ոչ ադեկվատ վիճակի մասին վկայել է նաեւ այն հանգամանքը, որ պատասխանը լսելը նրա պլանների մեջ չէր մտնում, նա ամեն կերպ փորձել է ընդհատել Փաշինյանին, խոսել է՝ չլսելով, անընդհատ կրկնել է նույն բանը՝ հիստերիկաբար ինչ-որ արտահայտություններ բղավելով։
«Եկեք արձանագրենք, որ նման բան անհնար է պատկերացնել հակառակ դեպքում։ Դուք ադրբեջանցի եք, մտել եք հայկական եկեղեցի եւ հարց եք տվել Հայաստանի վարչապետին։ Անհնար է պատկերացնել, որպեսզի հայը հնարավորություն ունենա մտնել այն մջոցառմանը, որին մասնակցում են Ադրբեջանի նախագահը, եւ նրան հարց տալ։ Երկրորդ, դուք ասացիք, որ ամբողջ աշխարհը ճանաչել է «ադրբեջանցիների ցեղասպանությունը»։ Դա սովորական սուտ է։ նույնիսկ Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը «Նեզավիսիմայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Խոջալուի իրադարձությունները կազմակերպել է ադրբեջանական ընդդիմությունը, որպեսզի հեղաշրջում կատարի Ադրբեջանում։
Երրորդ՝ ես խաղաղության բանաձեւ եմ առաջարկել նախագահ Իլհամ Ալիեւին։ Ես Հայաստանի առաջին առաջնորդն եմ, որն ասել է, թե ղարաբաղյան խնդրի ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի եւ Ադրբեջանի ժողովրդի համար։ Ես առաջարկում եմ, որպեսզի Ադրբեջանի նախագահը նույնպիսի հայտարարություն անի, քանի որ դա տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության գլխավոր բանաձեւն է։
1988թ․ ԼՂԻՄ խորհրդարանը, այն ժամանակ դեռ Գերագույն խորհուրդը, օգտագործեց ինքնորոշվելու իր օրինական իրավունքը, եւ դրանից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները ուժային փորձեր ձեռնարկեցին, որպեսզի վերցնեն Լեռնային Ղարաբաղի Գերագույն խորհրդի օրինական իրավունքները։  Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հայտարարեց ԽՍՀՄ-ից իր անկախության մասին, Լեռնային Ղարաբաղն էլ հայտարարեց Ադրբեջանից իր անկախության մասին։ Եւ ինչպես Ադրբեջանը դարձավ անկախ պետություն, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղը դարձավ անկախ պետություն։ Դրանից հետո Ադրբեջանն ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։ «Դուք ասացիք Շուշիի մասին։ Շուշիից ամեն օր ռմբակոծում էին Ստեփանակերտի խաղաղ բնակչությանը։ Ռմբակոծում էին երեխաներին եւ կանանց։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ճիշտ որոշում էր ընդունել եւ կազմակերպեց իր ինքնապաշտպանությունը։
Ես հպարտանում եմ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդով, նրանով, որ նա կարողացավ պաշտպանել իրեն եւ դիմակայել ադրբեջանցիների ագրեսիային։ Նրանք հասկացան, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հետ ուժով չի կարելի խոսել, եւ ես հուսով եմ, որ համապատասխան հետեւություններ են արվել, եւ Ադրբեջանի նախագահը կընդունի իմ առաջարկությունը ու կանի հայտարարություն այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի համար»,- ամփոփել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Азербайджанцы пытались устроить провокацию на встрече премьер-министра Армении Никола Пашиняна с представителями армянской общины  в армянской церкви Милана. Явившийся на встречу мужчина представился азербайджанцем и, явно преследуя провокационные цели, стал перечислять азербайджанских «героев» - мубариза (подразумевается мубариз ибрагимов), дильхама и шахбаза (дильхам аскеров и шахбаз гулиев), говорить о признании «всем миром» «геноцида азербайджанцев», требовать мира и «освобождения территорий». О провокационных намерениях и неадекватном состоянии мужчины говорило и то обстоятельство, что выслушивание ответа явно не входило в его планы – он всячески стремился прервать Пашиняна, говорил, не слушая, повторялся, истерически выкрикивая какие-то фразы.
«Давайте констатируем, что подобное невозможно представить в обратном случае. Вы, азербайджанец, вошли в армянскую церковь, и задали вопрос премьер-министру Армении. Невозможно представить, чтобы армянин имел возможность зайти на мероприятие, где участвует президент Азербайджана и задать ему вопрос. Во-вторых, вы сказали, что весь мир признал «геноцид азербайджанцев». Это обыкновенная ложь. Даже бывший президент Азербайджана Аяз Муталибов в интервью «Независимой газете»  сказал, что события в Ходжалу организовала азербайджанская оппозиция, чтобы устроить переворот в Азербайджане.
В-третьих, я предложил формулу мира президенту Ильхаму Алиеву. Я первый лидер Армении, который сказал, что любое решение карабахской проблемы должно быть приемлемо для народа Армении, народа Нагорного Карабаха, народа Азербайджана. Я предлагаю, чтобы президент Азербайджана сделал такое же заявление, потому что это главная формула для мира стабильности в регионе.
В 1988 г парламент, тогда Верховный совет НКАО  использовал свое законное право на самоопределение и после этого власти Азербайджана предприняли силовые попытки, чтобы взять законные права у Верховного Совета Нагорного Карабаха. После того как Азербайджан объявил о своей независимости от СССР, так и Нагорный Карабах заявил о независимости от Азербайджана. И как Азербайджан стал независимым государством, так и Нагорный Карабах стал независимым государством. После этого Азербайджан начал агрессию против народа Нагорного Карабаха», - подчеркнул Никол Пашинян. «Вы говорили про Шуши. Из Шуши ежедневно бомбили мирное население Степанакерта. Бомбили детей и женщин. Народ Нагорного Карабаха принял правильное решение и организовал самооборону.
Я горжусь народом Нагорного Карабаха, тем, что он смог защитить себя и противостоять агрессии азербайджанцев. Они поняли, что нельзя говорить силой с народом Нагорного Карабаха, и я надеюсь, что были сделаны соответствующие выводы, и президент Азербайджана примет мое предложение и сделает заявление о том, что любое решение карабахского конфликта должно быть приемлемо для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана», - заключил Никол Пашинян.