Ադրբեջանցիները փորձել են սադրանք կազմակերպել Միլանի եկեղեցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ։ Հանդիպման եկած տղամարդը ներկայացել է ադրբեջանցի եւ, ակնհայտ սադրիչ նպատակներ հետապնդելով, սկսել է թվարկել ադրբեջանական «հերոսներին»՝ մուբարիզին (նկատի ունենալով մուբարիզ իբրահիմովին), դիլհամին եւ շախբազին (դիլհամ ասկերով եւ շախբազ գուլիեւ), խոսել «ամբողջ աշխարհի կողմից» «ադրբեջանցիների ցեղասպանությունը» ճանաչելու մասին, պահանջել խաղաղություն եւ «տարածքների ազատում»։ Տղամարդու սադրիչ նպատակների եւ ոչ ադեկվատ վիճակի մասին վկայել է նաեւ այն հանգամանքը, որ պատասխանը լսելը նրա պլանների մեջ չէր մտնում, նա ամեն կերպ փորձել է ընդհատել Փաշինյանին, խոսել է՝ չլսելով, անընդհատ կրկնել է նույն բանը՝ հիստերիկաբար ինչ-որ արտահայտություններ բղավելով։
«Եկեք արձանագրենք, որ նման բան անհնար է պատկերացնել հակառակ դեպքում։ Դուք ադրբեջանցի եք, մտել եք հայկական եկեղեցի եւ հարց եք տվել Հայաստանի վարչապետին։ Անհնար է պատկերացնել, որպեսզի հայը հնարավորություն ունենա մտնել այն մջոցառմանը, որին մասնակցում են Ադրբեջանի նախագահը, եւ նրան հարց տալ։ Երկրորդ, դուք ասացիք, որ ամբողջ աշխարհը ճանաչել է «ադրբեջանցիների ցեղասպանությունը»։ Դա սովորական սուտ է։ նույնիսկ Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը «Նեզավիսիմայա գազետա»-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Խոջալուի իրադարձությունները կազմակերպել է ադրբեջանական ընդդիմությունը, որպեսզի հեղաշրջում կատարի Ադրբեջանում։
Երրորդ՝ ես խաղաղության բանաձեւ եմ առաջարկել նախագահ Իլհամ Ալիեւին։ Ես Հայաստանի առաջին առաջնորդն եմ, որն ասել է, թե ղարաբաղյան խնդրի ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի եւ Ադրբեջանի ժողովրդի համար։ Ես առաջարկում եմ, որպեսզի Ադրբեջանի նախագահը նույնպիսի հայտարարություն անի, քանի որ դա տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության գլխավոր բանաձեւն է։
1988թ․ ԼՂԻՄ խորհրդարանը, այն ժամանակ դեռ Գերագույն խորհուրդը, օգտագործեց ինքնորոշվելու իր օրինական իրավունքը, եւ դրանից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները ուժային փորձեր ձեռնարկեցին, որպեսզի վերցնեն Լեռնային Ղարաբաղի Գերագույն խորհրդի օրինական իրավունքները։  Այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հայտարարեց ԽՍՀՄ-ից իր անկախության մասին, Լեռնային Ղարաբաղն էլ հայտարարեց Ադրբեջանից իր անկախության մասին։ Եւ ինչպես Ադրբեջանը դարձավ անկախ պետություն, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղը դարձավ անկախ պետություն։ Դրանից հետո Ադրբեջանն ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։ «Դուք ասացիք Շուշիի մասին։ Շուշիից ամեն օր ռմբակոծում էին Ստեփանակերտի խաղաղ բնակչությանը։ Ռմբակոծում էին երեխաներին եւ կանանց։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ճիշտ որոշում էր ընդունել եւ կազմակերպեց իր ինքնապաշտպանությունը։
Ես հպարտանում եմ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդով, նրանով, որ նա կարողացավ պաշտպանել իրեն եւ դիմակայել ադրբեջանցիների ագրեսիային։ Նրանք հասկացան, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հետ ուժով չի կարելի խոսել, եւ ես հուսով եմ, որ համապատասխան հետեւություններ են արվել, եւ Ադրբեջանի նախագահը կընդունի իմ առաջարկությունը ու կանի հայտարարություն այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի համար»,- ամփոփել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Azerbaijanis tried to organize provocation during the meeting of Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and members of the Armenian community of Milan in the local church. The man who had come to the meeting presented himself as an Azerbaijani and, pursuing overtly provocative goals, started listing the names of Azerbaijani “heroes”, including mubariz (referring to mubariz ibrahimov), dilham and shakhbaz (referring to dilham askerov and shakhbaz guliyev), talked about the recognition of “the genocide of Azerbaijanis” “by the whole world” and demanded peace and “liberation of territories”. What also attested to the goals to provoke and the inadequacy of the man was the fact that he didn’t want to listen to responses and tried to do everything he could to interrupt Pashinyan.
“You are an Azerbaijani who has entered an Armenian church and asked the Prime Minister of Armenia a question. One can’t imagine that an Armenian can have the opportunity to attend an event attended by the President of Azerbaijan and ask him a question. You said the whole world has recognized “the genocide of Azerbaijanis”. This is a typical lie. Even former President of Azerbaijan Ayaz Mutalibov told Nezavisimaya Gazeta that the political opposition of Azerbaijan had organized the events of Khojalu for a coup in Azerbaijan.
I have offered a formula for peace to President of Azerbaijan Ilham Aliyev. I am the first leader of Armenia who has said that any solution to the Karabakh issue must be acceptable for the peoples of Armenia, Nagorno-Karabakh and Azerbaijan. I suggest that the President of Azerbaijan also makes such a statement since this will be the key formula for peace and stability in the region.
In 1988, the Parliament (Supreme Council) of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast took advantage of its lawful right to self-determination, and after that, the Azerbaijani authorities made attempts to apply force to take the lawful rights of the Supreme Council of Nagorno-Karabakh away from the latter. After Azerbaijan declared its independence from the former USSR, Nagorno-Karabakh declared its independence from Azerbaijan, and just like Azerbaijan, Nagorno-Karabakh also became an independent state. After that, Azerbaijan unleashed aggression against Nagorno-Karabakh,” Nikol Pashinyan emphasized. “You talked about Shushi. The peaceful civilians of Stepanakert were being bombarded from Shushi every day. Women and children were being bombarded. The people of Nagorno-Karabakh made the right decision and organized their self-defense.
I take pride in the people of Nagorno-Karabakh and the fact that they managed to defend themselves and resist the Azerbaijanis’ aggression. The Azerbaijanis realized that they can’t talk to the people of Nagorno-Karabakh with force, and I hope they have drawn conclusions and the President of Azerbaijan will accept my offer and make a statement that any resolution of the Nagorno-Karabakh conflict must be acceptable for Armenia, Nagorno-Karabakh and Azerbaijan,” Nikol Pashinyan concluded.