Հայաստանի տնտեսական ներուժը մարդկային ռեսուրսի մեջ է: Այս մասին նոյեմբերի 27-ին 2018-2020 թվականների Թուրինյան գործընթացի մասին իրազեկման հարցով հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հարեւանության եւ ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության արեւելյան հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն արդյունաբերական, տեքստիլ արտադրության, թեթեւ արդյունաբերության ոլորտներում, ոսկերչական գործում լուրջ հնարավորություններ ունի, որոնք կարող է իրականացնել մարդկային կապիտալի զարգացման միջոցով:
«Դուք ունեք տնտեսության կայացած ոլորտներ, սակայն դրանք զարգացման կարիք ունեն: Մենք գյուղատնտեսության եւ կրթության զարգացման համար հիանալի ծրագրեր ունենք, եւ դրանց իրականացումը մեծ ներդրում կլինի Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար»,- նշել է նա:

Armenia’s economic potential lies in human resources. This is what the European Commission’s Director for Neighborhood East Lawrence Meredith declared during the Torino Process 2018-20 meeting in Armenia.
According to him, Armenia has serious potential in the areas of industry, textile industry, light industry and jewelry making that can be used through the growth of human capital.
“We have wonderful programs for the development of agriculture and education, and the implementation of those programs will be a great contribution for Armenia’s economic development,” he stated.