Դեկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցն ընդունեց Չինաստանի միջազգային զարգացման համագործակցության պետական գործակալության նախագահի տեղակալ Դենգ Բոցինգին (Deng Boqing):
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին ՉԺՀ կառավարության կողմից Հայաստանում իրականացվող անհատույց տեխնիկատնտեսական օգնության (դրամաշնորհային) ծրագրերին առնչվող հարցեր:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշեց, որ ՉԺՀ կառավարության կողմից իրականացված անհատույց օգնության ծրագրերը զգալի դեր են ունեցել Հայաստանի մի շարք ոլորտների կարողությունների զարգացման եւ արդիականացման համար, այդ թվում՝ վերջին տարիներին հանրային տրանսպորտի եւ առողջապահության բնագավառներում: Ավետ Ադոնցն ընդգծեց, որ վերոնշյալ ծրագրերի շրջանակներում կառուցված հայ-չինական բարեկամության դպրոցի գործունեությունը նպաստում է չինարեն լեզվի եւ մշակույթի ուսուցմանն ու տարածմանը մեր երկրում (նախորդ տարիներին Չինաստանի միջազգային զարգացման համագործակցության պետական գործակալության կողմից իրականացված ամենամյա վերապատրաստման դասընթացներին Հայաստանից մասնակցել են պետական եւ մասնավոր հատվածների տարբեր բնագավառների շուրջ 1400 ներկայացուցիչներ):
Դենգ Բոցինգը ներկայացրեց վերակազմավորված Չինաստանի միջազգային զարգացման համագործակցության պետական գործակալության գործունեության ուղղությունները եւ ձեւերը՝ նշելով, որ տեխնիկական աջակցության ծրագրերից զատ գործակալության գործառնությունների տիրույթում է նաեւ գործընկեր երկրների կառավարություններին արտոնյալ վարկերի տրամադրման հարցը:
Կողմերն անդրադարձ կատարեցին Հայաստանում իրականացվելիք տեխնիկական եւ տնտեսական աջակցության առաջիկա հնարավոր ծրագրերին, փորձագետների փոխանակման, ինչպես նաեւ ենթակառուցվածքային շինարարության վարկավորման հնարավորություններին:

Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Avet Adonts yesterday received Vice-President of the Japanese International Cooperation Agency (JICA) Deng Boqing.
During the meeting, the parties discussed issues related to the gratuitous technical-economic assistance (grants) that the Government of the People’s Republic of China provides to Armenia.
The deputy foreign minister stated that the Chinese government’s gratuitous assistance programs have played a significant role in capacity-building and modernization of several sectors in Armenia and emphasized that the operation of the Armenian-Chinese Friendship School (built within the scope of the above-mentioned programs) contributes to the teaching and dissemination of Chinese language and culture in Armenia.
Deng Boqing presented the areas and methods of activities of the Japanese International Cooperation Agency and stated that the Agency not only provides technical assistance, but also issues preferential loans to the governments of Japan’s partnering countries.
The parties touched upon the upcoming programs for technical and economic assistance in Armenia, exchange of experience, as well as the opportunities for granting loans for construction of infrastructures.