Իրաքի ուժայինները տեղեկացրել են «Իսլամական պետություն» ոչնչացված ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդի «տեղակալին» բռնելու մասին։ Այս մասին ասվում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ի՝ Իրաքի անվտանգության մարմինների մամուլի ծառայությունից ստացած հայտարարությունում։
Հավիջա գյուղի (Քիրքուկի նահանգ) ոստիկանները բռնել են  Աբու Խալդում մականունով գրոհայինին մի բնակարանում, որտեղ նա թաքնվում էր։ Նա ուներ կեղծ անձնագիր՝ ոմն Շաալյան Ուբեյդի անունով։
«Այս հանցագործը զբաղեցրել է ալ Բաղդադիի տեղակալի պաշտոնը, ինչպես նաեւ եղել է «զինվորական էմիր» Աալահ ադ Դին նահանգում»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ալ Բաղդադիի ոչնչացման մասին հոկտեմբերի 27-ին տեղեկացրել էր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Նրա խոսքով՝ ամերիկյան հատուկջոկատայիններն իրականացրել էին հատուկ գործողություն սիրիական Իդլիբում։ Ահաբեկիչը պայթեցրել էր մահապարտի գոտին, բայց եւ այնպես, հաջողվել էր «արագ եւ ճշգրիտ պարզել նրա ինքնությունը»։
Թրամփը նաեւ շնորհակալություն էր հայտնել Ռուսաստանին, Թուրքիային, Սիրիային եւ Իրաքին օգնության համար։ Բայց Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունում նշել են, որ իրենք հավաստի տեղեկություն չունեն ահաբեկիչների պարագլխի ոչնչացման մասին։

Иракские силовики заявили о задержании «заместителя» ликвидированного лидера террористической группировки «Исламское государство». Об этом говорится в полученном РИА Новости  заявлении пресс-службы органов безопасности Ирака.
Полицейские из деревни Хавиджа (провинция Киркук) задержала боевика по кличке Абу Хальдун в квартире, где он укрывался. У него был фальшивый паспорт на имя некоего Шааляна Убейда.
«Этот преступник занимал пост заместителя аль-Багдади, а также был «военным эмиром» в провинции Салах-ад-Дин», — отмечается в сообщении.
О ликвидации аль-Багдади 27 октября объявил президент США Дональд Трамп. По его словам, американский спецназ провел спецоперацию в сирийской провинции Идлиб. При этом террорист взорвал пояс смертника, тем не менее его удалось «быстро и точно идентифицировать».
Трамп также поблагодарил Россию, Турцию, Сирию и Ирак за помощь. Однако в российском Минобороны отмечали, что у них нет достоверной информации об уничтожении главаря террористов.