«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր տեղեկություններով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ գաղտնի կարգով գրություն է ուղարկվել ՀՀ բոլոր դեսպանություններին, որով արգելվել է այսուհետ որեւէ տեսակի նվեր ընդունել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչներից։
Մեզ ասացին, որ դեսպանություններին առաջարկվել է ներկայացնել 3 տարվա կտրվածքով իրենց բոլոր կարիքները, որ պետությունից ֆինանսավորեն, տեղի հայ համայնքի հույսին չմնան։ Պատճառը, ըստ երեւույթին, այն է, որ տարբեր երկրներում գործունեություն ծավալող այն հայերը, որոնք ինչ-որ կերպ աջակցություն են ցուցաբերել մեր դեսպանատներին՝ մեկը դեսպանի մեքենայի հարցն է լուծել, մյուսը՝ շենքի եւ այլն, դրա դիմաց ինչ-որ արտոնություններ են պահանջել դեսպաններից, օրինակ՝ դեսպանատան պետհամարանիշներ եւ այլն։
Ավելին, մինչեւ վերջերս դեսպանատան բարեկամների հատուկ ցանկ է եղել, որոնց դեսպանությունները տարիներ շարունակ դիմել են ֆինանսական եւ այլ աջակցություն ստանալու համար։ Հիմա Նիկոլ Փաշինյանը որոշել է վերացնել այդ պրակտիկան՝ մոռանալով, որ մեր դեսպանատները քիչ թե շատ նորմալ գոյատեւում են հենց այդ նվիրատվությունների շնորհիվ, քանզի պետությունը բավարար ֆինանսավորում չի հատկացնում, որով կարողանան նորմալ ծառայողական մեքենա գնել, միջոցառումներ կազմակերպել։
Սա նաեւ հերթական երկակի ստանդարտի դրսեւորումն է․ մի կողմից նորմալ են համարում շինթույլտվությունների դիմաց քաղաքապետարանին «ԿամԱԶ»-ներ ու այլ թանկարժեք գույք նվիրելը, մյուս կողմից արգելում են դեսպաններին նվերներ ընդունել։ Մեկնաբանության համար դիմեցինք ԱԳՆ, ասացին՝ այս պահին տեղեկատվություն չունեն, կփորձեն ճշտել, ասել»:

YEREVAN. – Hraparak newspaper of Armenia writes: According to our information, by the instruction of Prime Minister Nikol Pashinyan, a classified letter has been sent to all Armenian embassies, which forbade them to from now on accept any kind of present from the representatives of the local Armenian community.
We were told that the embassies had been proposed to submit all of their three-year needs to be financed by the state, so as not to pin hopes on the local Armenian community. The reason seems to be that these Armenians operating in different countries who have somehow assisted our embassies (...) in return have demanded some privileges from the ambassadors (...).
Moreover, until recently there has been a special list of embassy friends whose embassies have been appealing for years for getting financial and other assistance. Now Nikol Pashinyan has decided to abolish this practice (...).
We asked the Ministry of Foreign Affairs for a comment, they said they do not have any information at this time, they will try to find out, say.