Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով Սերժ Սարգսյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշումը վերացնելու վերաբերյալ նրա պաշտպան Ամրամ Մակինյանի բողոքը մերժվել է։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Դատախազության հանրային կապերի և տեղեկատվության բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանից։
«Քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի որոշմամբ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ մերժվել է։ Մերժման հիմքում դրվել է ՀՀ պաշտոնաթող նախագահի գործառութային անձեռնմխելիության հանգամանքը՝ այն նկատառումով, որ երրորդ նախագահին վերագրվել է այնպիսի ենթադրյալ արարք, որը բխել է նրա կարգավիճակից և գործունեությունից: Ըստ ՀՀ գլխավոր դատախազի բողոքի հիման վրա ՀՀ վճռաբեկ դատարանի 2018թ. նոյեմբերի 15-ի թիվ ԵԴ/0743/06/18 որոշմամբ արտահայտված այն իրավական դիրքորոշման՝ «եթե Նախագահն իր լիազորություններն իրականացնելիս առաջնորդվել է իր մասնավոր, անձնական շահով կամ չի ունեցել համապատասխան գործողությունն իրականացնելու լիազորություն կամ դա իրականացրել է Սահմանադրությամբ իրեն վերապաված լիազորությունների անցմամբ, ապա նման գործողությունները չեն կարող առնչություն ունենալ Նախագահի կարգավիճակի հետ և պետք է գնահատվեն որպես Նախագահի կարգավիճակի հետ չկապված։ Քրեական գործի նյութերի ուսումնասիրության արդյունքում դատախազը հանգել է այն եզրակացության, որ Սերժ Սարգսյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշմամբ նրան մեղսագրված են այնպիսի գործողություններ, որոնք չեն բխել ՀՀ Սահմանադրությամբ և օրենքներով Ս. Սարգսյանին վերապահված լիազորություններից, որոնք անգամ ձևական առումով որևէ աղերս չունեն ՀՀ Նախագահի կարգավիճակի հետ, ուստի բացակայում է անձեռնմխելիության սահմանադրական երաշխիքը»,-նշեց նա։

The Special Investigation Service of Armenia has rejected the appeal of Serzh Sargsyan’s attorney Amram Makinyan to eliminate the decision on engaging Serzh Sargsyan as an accused-on-trial in the criminal case being investigated by the Special Investigation Service, reports Head of the Public Relations and Information Department of the Prosecutor General’s Office Arevik Khachatryan.
“The appeal was rejected upon the decision of the prosecutor overseeing lawfulness of the preliminary investigation of the criminal case, with the reasoning that the appeal is groundless. The basis of the rejection was the functional immunity of the former President of Armenia, based on the consideration that an alleged act arising from the status and activities of the third President was ascribed to him. According to the legal stance expressed upon Decision No ED/0743/06/18 of the Court of Cassation of Armenia of 15 November 2018 and based on the appeal of the Prosecutor General of Armenia, “if the President, while performing his or her powers, was guided by private, personal interests or did not have the power to carry out the relevant action or carried it out by exceeding the powers reserved for him or her by the Constitution, such actions may not be in relation to the status of the President and must be evaluated as actions not connected with the status of the President”. “After an examination of the materials of the criminal case, the prosecutor came to the conclusion that, upon the decision on engaging Serzh Sargsyan as an accused-on-trial, actions that did not arise from the powers reserved for Serzh Sargsyan by the Constitution and laws of Armenia were ascribed to Serzh Sargsyan, and even formally, those actions have nothing to do with the status of the President of Armenia; thus, the constitutional guarantee for immunity is missing”,” he stated.