Թբիլիսիում «Եվրանեսթի» Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստում հայկական պատվիրակությունը խափանել է Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի փակման հարցը բարձրացնելու ադրբեջանցի գործընկերների փորձերը: Այս մասին դեկտեմբերի 12-ին ԱԺ-ում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց հայկական պատվիրակության ղեկավար, իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով՝ հայկական պատվիրակության բերած փաստարկները բավականին հիմնավորված էին եւ տարհամոզել են մյուս պատվիրակությունների անդամներին: «Մեծ դժվարությամբ է հաջողվել կանխել Մեծամորի ԱԷԿ-ը փակելու հետ կապված ադրբեջանական հերթական նախաձեռնությունը: Ադրբեջանական կողմը ուղիղ ընդգծում էր, որ ԵՄ-ն պետք է բոլոր ջանքերը գործադրի, որ կարճ ժամկետում բարձրացնի ատոմային կայանի փակման հարցը: Ես հանձնաժողովում ելույթի իրավունք վերցրեցի  հենց քվեարկությունից առաջ եւ երկար փաստարկում էի, թե այդ առաջարկն ինչու է անընդունելի: Մենք նաեւ քաղվածք ներկայացրինք ԱԷՄԳ-ի զեկույցից, որում հստակ ընդգծվում է, որ Մեծամորի ԱԷԿ-ը վերջին 2-3 տարում անվտանգության մակարդակի առումով զգալի առաջընթաց է ապահովել»,- նշեց Աբրահամյանը:

На заседании Парламентской ассамблеи «Евронест» в Тбилиси армянская делегация сорвала попытки азербайджанских коллег  поставить вопрос о закрытии Армянской атомной электростанции. Об этом на пресс-конференции в Национальном Собрании Армении заявила 12 декабря глава армянской делегации, депутат от правящего блока «Мой шаг» Гаяне Абрамян.
По ее словам, аргументы, приведенные армянской делегацией, были довольно обоснованными и переубедили членов других делегаций. «С большим трудом удалось пресечь очередную азербайджанскую инициативу в связи с закрытием Мецаморской АЭС. Азербайджанская сторона прямо подчеркивала, что ЕС должен приложить все усилия, чтобы в кратчайшие сроки был поднят вопрос закрытия атомной станции. Именно перед голосованием я взяла право голоса в комиссии и долго аргументировала, почему это предложение является неприемлемым. Мы также представили и отрывок из доклада МАГАТЭ, в котором четко подчеркивается, что Мецаморская АЭС в плане уровня безопасности за последние 2 – 3 года обеспечила значительный прогресс», - отметила  Абрамян.