Երեկ տեղի է ունեցել շատ կարևոր և պատմական իրադարձություն՝ ԱՄՆ Սենատը միաձայն ճանաչել է հայոց Ցեղասպանությունը, ընդունել է Ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև և ես ուզում եմ հայ ժողովրդի անունից գնահատանաքի խոսքեր ասել ԱՄՆ Սենատի բոլոր անդամներին, նաև ուզում եմ գնահատանաքի խոսքեր ասել Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին, և ուզում եմ գնահատանաքի խոսքեր ասել ԱՄՆ հայությանը, բոլոր կազմակերպություններին, անհատներին, որոնք ներդրում են ունեցել այս կարևոր և պատմական որոշման կայացման գործում և  ընդհանրապես շնորհավորել հայ ժողովրդին ճշմարտության այս պատմական հաղթանակի առիթով, ինչը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման նոր էջ է բացում և այդ գործընթացը բերում է նոր մակարդակի: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 12-ին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք բազմիցս ենք արձանագրել, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը մեզ համար կարևոր է ոչ միայն պատմական ճշմարտության արձանագրման առումով, այլ նաև որպես ցեղասպանությունների կանխարգելման գլոբալ շարժման մի կարևոր բաղադրիչ: Եվ դուք տեղյակ եք, որ հենց Հայաստանի առաջարկությամբ Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը դեկտեմբերի 9-ն ընդունեց որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման օր»,-նշեց նա:
Վարչապետը շեշտեց՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մեզ համար նաև անվտանգային կոմպոնենտ ունի․ «Բայց շատ կարևոր է արձանագրել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մեզ համար նաև անվտանգային կոմպոնենտ ունի և կարևոր է մեր երկրի և ժողովրդի անվտանգության ապահովման տեսակետից: Եվ ուզում եմ ընդգծել, որ ոչ թե 1915 թվականի ցեղասպանությունը, այլ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունն է ստիպում արձանագրել, որ Թուրքիան շարունակում է սպառնալիք լինել հայ ժողովրդի և ՀՀ համար, ավելի ճիշտ՝ այդ քաղաքականությունն է սպառնալիք ՀՀ և հայ ժողովրդի համար: Եվ գիտեք, որ ըստ էության շատ երկար ժամանակ, արդեն մոտ 30 տարի Թուրքիան շարունակում է փակ պահել Հայաստանի սահմանը, և այս իրողությունները մեկը մյուսի շարունակությունն են: Եվ ես կարծում եմ, որ ընդհանուր առմամբ նաև Միացյալ նահանգների և մի շարք այլ երկրների կայացրած որոշումներն արձանագրում են Թուրքիայի վարած ապակառուցողական ու ագրեսիվ քաղաքականությունը մեր տարածաշրջանում։ Թուրքիան այսօր ագրեսիվ քաղաքականություն է վարում Սիրիայի, Իրաքի, Կիպրոսի, Հունաստանի նկատմամբ: Եվ Թուրքիան շրջափակված է պահում Հայաստանը, սա ի ցույց է դնում այն դերակատարումը, որն այսօր մեր տարածաշրջանում ունի: Այս առումով, նաև միջազգային հանրությունը պետք է հստակ դիրքորոշում հայտնի Թուրքիայի գործողությունների կապակցությամբ և Թուրքիային քաջալերի, որպեսզի ինքը վերագնահատի ու բերագնահատաի, վերանայի իր դերը մեր տարածաշրջանում»:
Վարչապետի խոսքով՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հենց առաջին հերթին Թուրքիային է անհրաժեշտ․ «Ինչպես ՀՀ բոլոր կառավարությունները, մեր կառավարությունը նույնպես արձանագրում է, որ մենք պատրաստ ենք Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատել առանց նախապայմանների: Եվ ընդ որում, մենք ասել ենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մեզ համար Թուրքիայի հետ հարաբերությունների օրակարգի հարց չէ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հենց առաջին հերթին Թուրքիային է անհրաժեշտ՝ իմ նշած գործառույթի շրջանակներում, որպեսզի Թուրքիան վերանայի իր դերակատարումը մեր տարածաշրջանում»։
Դեկտեմբերի 9-ը՝ Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման օր հռչակելու  մասով Նիկոլ Փաշինյանը ասաց, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերը նաև արժանապատվության պաշտպանության խնդիր ունեն․ «Կարող է առաջին հայացքից տարօրինակ թվալ, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերը նաև արժանապատվության պաշտպանության խնդիր ունեն, բայց Թուրքիայի նախագահի՝ այս տարի Հայոց ցեղասպանության զոհերի նկատմամբ արված անպարկեշտ և ցինիկ արտահայտություները եկան, որ նման պաշտպանության կարիք կա»:

YEREVAN. – Yesterday a very important and historic event took place. The US Senate unanimously recognized the Armenian Genocide, adopted a resolution recognizing and condemning the Genocide. And I want to say words of appreciation on behalf of the Armenian people to all members of the US Senate, and I also want to say words of appreciation to the House of Representatives members, and I would like to say a word of appreciation to the Armenians of America, all the organizations, individuals who have contributed to this important and historic decision, and, in general, to congratulate the Armenian people on this historic victory of truth, which opens a new chapter in international recognition of the Armenian Genocide and brings the process to a new level. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said this today.
"We have repeatedly stated that the international recognition of the Armenian Genocide is important to us not only in terms of recording historical truth, but also as an important component of the global genocide prevention movement," he noted.
The Armenian Prime Minister stressed that the recognition of the Armenian Genocide also has a security component for Armenians. “Not the genocide of 1915, but Turkey's denial policy forces us to state that (…) that policy is a threat to Armenia and the Armenian people. (...). And I think that, overall, the decisions made by the United States and a number of other countries also record Turkey's destructive and aggressive policy in our region. (…). And Turkey is blockading Armenia (…). In this respect, the international community must also take a clear position on Turkey's actions [in the region] (...). "
According to the Prime Minister, the recognition of the Armenian Genocide is first of all necessary for Turkey. "We are ready to establish relations with Turkey without preconditions," he said. "And, moreover, we have said that the recognition of the Armenian Genocide is not on our agenda for relations with Turkey. Recognition of the Armenian Genocide is first of all necessary for Turkey (...) for Turkey to reconsider its role in our region."
Nikol Pashinyan added that the dignity of the victims of the Armenian Genocide needs to be protected. "The Turkish president’s indecent and cynical statements this year against the victims of the Armenian Genocide came [to prove] that there is a need for such protection," he said.
On December 12, the US Senate unanimously adopted Resolution 150 recognizing and condemning Armenian Genocide. Earlier, such a resolution was passed also by the US House of Representatives.