Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունները, որոնք զբաղվում էին տեղեկատվություն տրամադրելով, 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո այլեւս չեն զբաղվում քարոզչությամբ՝ ուղղված այս կամ այն քաղաքական ուժի կամ անձանց խմբի դեմ։ Այս մասին խորհրդարանի Մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում դեկտեմբերի 16-ին ասաց կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը։
Ավելի վաղ խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ասել էր, որ իր ու ԲՀԿ-ի հանդեպ մայրաքաղաքի ընտրարշավի ընթացքում ֆեյք էջերի միջոցով սոցցանցերում քարոզվել է ատելություն։ Նա հիշեցրեց, որ նման գործողությունները երբեմն կոորդինացվել են տարբեր պետական կատույցներից, մասնավորապես՝ ՊՈԱԿ-ներից։ «Երբեմն մարդիկ անգամ չէին թաքցնում իրենց իսկական անունները։ Նրանք սպառնալիքներ էին հնչեցնում՝ օգտվելով սոցցանցերի իրենց պաշտոնական էջերից, եւ նրանց մեջ կային այնպիսիները, ովքեր աշխատում էին պետական հատվածում»,- դժգոհել է Զոհրաբյանը։
Ի պատասխան՝ Հովհաննիսյանը հավաստիացրել է, որ այդ տեղեկատվությունը հնացած է, եւ որ նման բան հետհեղափոխական Հայաստանում լինել չի կարող։
Դա առաջ է բերել Զոհրաբյանի եւ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի քննադատությունը, որոնք կառավարող դաշինքի պատգամավորի խոսքերը հերքող փաստարկներ եւ օրինակներ են ներկայացրել։

Государственные некоммерческие организации, занимающиеся предоставлением информации, после революции 2018 года больше не занимаются пропагандой, направленной против той или иной политической силы или группы лиц. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по защите прав человека и общественным вопросам заявил 16 декабря депутат от правящего блока «Мой шаг» Артур Ованнисян.
Ранее глава парламентской комиссии, депутат от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что в отношении нее и «ПА» в ходе столичной предвыборной кампании через фейковые страницы в социальных сетях пропагандировалась ненависть. Она напомнила, что подобные действия порой координировались различными государственными структурами, в частности ГНКО. «Порой люди даже не скрывали своих настоящих имен. Они высказывали угрозы, пользуясь своими официальными страницами в социальных сетях, и среди них были те, кто работал в госсекторе», - посетовала Зограбян.
В ответ Ованнисян заверил, что данная информация устарела, и что такого в постреволюционной Армении быть не может.
Это вызвало критику со стороны Зограбян и независимого депутата Армана Бабаджаняна, которые привели доводы и примеры, опровергающие слова депутата от правящего блока.