Անչափ շնորհակալ եմ մեր հայ գործընկերներին այն բանի համար, որ աջակցել են Հայրենական մեծ պատերազմի Հաղթանակի 75-ամյակին մեր երկրների նախապատրաստումը քննարկելու գաղափարին: Այս մասին դեկտեմբերի 18-ին ԱԺ-ում Արտաքին հարաբերությունների խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի եւ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի համատեղ նիստի ավարտից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում ասաց ռուսական պատվիրակության ղեկավար, Կոմիտեի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչեւը:
Նրա խոսքով՝ ռուսական կողմն անկեղծորեն շնորհակալ է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին համաձայնվելու համար մասնակցել մայիսի 9-ին Կարմիր հրապարակում Հաղթանակի շքերթին: «Եվ մենք համատեղ գործողությունների ծրագիրը համաձայնեցրել ենք ինչպես այստեղ Հայաստանում, այնպես էլ Ռուսաստանում, ինչպես նաեւ երրորդ երկրների տարածքներում՝ այն երկրների, որոնք Հաղթանակին այնքանով առնչություն ունեն, որ վերջնարդյունքում հասնենք միջազգային հանրության կողմից Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքներով նացիզմի դեմ հաղթանակը մարդկության համաշխարհային ժառանգություն ճանաչելուն, իսկ այդ հաղթանակը հավերժացնող հուշարձանները՝ մարդկության համաշխարհային հուշակոթողներ»,- ասաց Կոսաչեւը:

Очень признателен нашим армянским коллегам за то, что они поддержали идею обсудить подготовку наших стран к 75-летию Победы в Великой Отечественной войне. Об этом на пресс-конференции в Национальном Собрании Армении после совместного заседания постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям и Комитета Совета Федерации Федерального Собрания России по международным делам заявил 18 декабря руководитель российской делегации, глава Комитета Константин Косачев.
По его словам, российская сторона искренне признательна премьер-министру Армении Николу Пашиняну за его согласие принять участие в Параде Победы на Красной Площади 9 мая. «И мы согласовали программу совместных действий, как здесь в Армении, так и в России, а также на территориях третьих стран – тех, которые имеют отношение к Победе с тем, чтобы в конечном итоге добиться признания международным сообществом победы над нацизмом по итогам Второй мировой войны всемирным наследием человечества, а памятники, которые увековечивают эту победу – всемирным мемориалом человечества», - сказал Косачев.