Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը ներկա պահին աշխատում է հայկական վարորդական իրավունքների ճանաչման համաձայնագրի շուրջ։ Այս մասին Ազգային ժողովում դեկտեմբերի 18-ի մամուլի ասուլիսում ասաց Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
Նա հիշեցրեց, որ ժամանակին Ռուսաստանի Պետդումայի ԱՊՀ գործերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալն ասել էր, որ հարցը կլուծվի մինչեւ ընթացիկ տարեվերջ։
«Նոյեմբերի կեսին  ես Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայից տեղեկություն ստացա այն մասին, որ պատրաստվում է այս հարցի լուծումը, ինչպես նաեւ համաձայնագիր ԵՏՄ շրջանակում, քանի որ Ռուսաստանի օրենսդրության այս կետը այսօրվա դրությամբ հակասում է ԵՏՄ-ում Մոսկվայի պարտավորություններին»,- պարզաբանել է Մելքումյանը։
Նա նաեւ նշեց, որ Հայաստանում, ի թիվս այլոց, ընդունվել է համապատասխան որոշում, բայց Ռուսաստանում վարորդ են աշխատում զգալի թվով հայ քաղաքացիներ, քան հակառակը։
Պատգամավորն ասաց, որ պետք է սպասել, մինչեւ որ որոշումը պատրաստ լինի, եւ ԵՏՄ բոլոր երկրները այն վավերացնեն։ Միեւնույն ժամանակ, նա չբացառեց, որ հարցի մեջ քաղաքական տարր կա։

Евразийская экономическая комиссия на данный момент работает над соглашением о признании армянских водительских удостоверений. Об этом на пресс-конференции в Национальном Собрании Армении заявил 18 декабря председатель постоянной парламентской Комиссии по региональной и евразийской интеграции, депутат от партии «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян.
Он напомнил, что в свое время первый зампред комитета Госдумы России по делам СНГ заявил о том, что данный вопрос будет решен до конца текущего года.
«В середине ноября я из Коллегии Евразийской экономической комиссии получил сообщение о том, что готовится решение этого вопроса, а также соглашение в рамках ЕАЭС, поскольку этот пункт в законодательстве России, на сегодняшний день, противоречит обязательствам Москвы в ЕАЭС», - пояснил Мелкумян.
Он также отметил, что в Армении, ко всему прочему, было принято соответствующее решение, но водителями в России работают значительно больше армянских граждан, чем наоборот.
При этом депутат сказал, что следует подождать, пока решение будет готово, и все страны ЕАЭС его ратифицируют. Вместе с тем, он не исключил, что в вопросе присутствует и политический элемент.