ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Կուբայի արտասահմանյան բժշկական ծրագրերում մասնակցող երկրներին կոչ է արել չեղարկել նրա հետ համաձայնագրերը՝ իբր կուբացի բժիշկների աշխատանքում խախտումների պատճառով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ինչպես կիրակի օրը Twitter-ում գրել է ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը, Կուբան «պատասխան չի տվել ստրկության եւ մարդկանց առեւտրի մասին ՄԱԿ հատուկ զեկուցողների նամակին, որտեղ ծայրահեղ մտահոգություն է արտահայտվում արտասահմանում բժշկական ծրագրերի շրջանակներում սպառնալիքների, ցածր աշխատավարձերի եւ աշխատանքի վատ պայմանների վերաբերյալ»։
2019թ․ հոկտեմբերին ԱՄՆ-ը վիզային սահմանափակումներ էր մտցրել Կուբայի պաշտոնատար անձանց հանդեպ, որոնք պատասխանատու են արտասահմանյան ծրագրերի շրջանակներում կուբացի բժիշկների աշխատանքի պայմանների համար։ Պետդեպը պնդում է, որ բժիշկները «ստիպված են երկար աշխատել առանց հանգստանալու, ոչ անվտանգ եւ սահամանփակ տեղաշարժի պայմաններում»։ Կուբայի իշխանությունները, ամերիկյան կողմի վարկածով, իբր ստիպել են բժիշկներին օգնություն ցուցաբերել քաղաքական գործիքի կարգավիճակով՝ հանդուրժողականության հավաստիացումների դիմաց։

US Secretary of State Mike Pompeo called on countries participating in Cuba’s foreign medical programs to break off agreements with it because of alleged violations in the working conditions of Cuban doctors.
As the head of American diplomacy tweeted Sunday, Cuba did not respond to a letter from UN special rapporteurs on slavery and human trafficking, which expressed extreme concern about the threats, low salaries and poor working conditions of medical programs abroad.
In October 2019, the US imposed visa restrictions against Cuban officials responsible for the working conditions of Cuban doctors as part of foreign programs. The US State Department argued that physicians are forced to work for many hours without rest in unsafe conditions and with limited mobility. According to the American side, the Cuban authorities allegedly forced doctors to provide assistance as a political tool in exchange for assurances of loyalty.