Հայաստանի Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի ներկա ձեւաչափը հարմար էր նախկին իշխանություններին, քանի որ հաճախ հեռարձակողների գործունեության հարցերը լուծվում էին այլ կաբինետներում։ Այս մասին «Օրենսդրական փոփոխություններ տեսալսողական մեդիածառայությունների ոլորտում» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ հունվարի 16-ին ասաց Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ ՀՌԱՀ գործունեության որոշ ուղղություններ՝ կապված այդ թվում եւ նրա ֆինանսավորման, ինչպես նաեւ օրենսդրական կարգավորման հետ, առաջ են բերում միջազգային փորձագետների զմայլանքը։ «Այդ առնչությամբ անհրաժեշտ է ընդլայնել նրա լիազորությունները, ինչը շահավետ կլինի ոչ միայն հեռարձակողներին, այլեւ հասարակությանը։ Բանը խոսքի ազատության սահմանափակման մասին չէ։ Պարզապես հեռարձակման արտոնագրերի տրամադրումը «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» հնացած օրենքով սպառնալիքի տակ կդնի մեր քաղաքացիների հոգեկան եւ ֆիզիկական առողջությունը»,- հավաստիացրեց Հակոբյանը։
Նա ավելացրեց, որ օրենքը պետք է բարեփոխվեր դեռեւս 10-15 տարի առաջ, եւ այդ անհրաժեշտությունը հասունացել է ոչ թե քաղաքական համակարգի փոփոխությունների պատճառով, այլ 21-րդ դարի պահանջն է։ «Ինչպես ընդգծվեց, օրենսդրությունը թույլ է կարգավորում իրավական հարաբերությունները ոլորտում եւ չի օժանդակում  հեռուստաընկերությունների զարգացմանը։ Մասնավորապես, վերահսկողության ընդլայնման անհրաժեշտության տեսակետից ցանկանում եմ ուշադրություն հրավիրել մրցակցության անհավասար պայմանների վրա, քանի որ նոր մեդիա-մշակույթի պատճառով տնտեսվարող սուբյեկտները այլ հարթակներում հեռարձակելու հնարավորություն են ստացել։ Դա, մի կողմից, ավելացնում է հեղինակային եւ այլ իրավունքների խախտման ռիսկը, իսկ մյուս կողմից՝ զրկում է վերահսկող մարմնին համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառելու հնարավորությունից վերհանված խախտումների դեպքում։ Դրա հետեւանքով, ինչպես արդեն նշվեց, հեռուստաընկերությունները հայտնվում են անհավասար պայմաններում»,- պարզաբանեց ՀՌԱՀ նախագահը։
Հակոբյանը նաեւ նշեց, որ հեռուստաընկերությունների տեխնիկական արտոնագրումը պետք է վերացվի, եւ դրա փոխարեն, այլ երկրների օրինակով, պետք է ներդրվի կոնտենտի բովանդակության կոշտ վերահսկողության համակարգ՝ կարծիքների բազմազանության ապահովման նպատակով։

Нынешний формат Национальной комиссии по телевидению и радио Армении был удобен прежним властям, поскольку зачастую вопросы деятельности вещателей решались в других кабинетах. Об этом в ходе парламентских слушаний на тему «Законодательные поправки в сфере аудиовизуальных медиауслуг» заявил 16 января председатель Национальной комиссии по телевидению и радио Тигран Акопян.
По словам чиновника, некоторые аспекты деятельности НКТР, связанные в том числе и с ее финансированием, а также законодательным регулированием, вызывают изумление у международных экспертов. «В связи с этим необходимо расширить ее полномочия, что будет выгодно не только вещателям, но и общественности. Речь не идет об ограничении свободы слова. Просто выдача лицензий на вещание по устаревшему закону «О телевидении и радио» поставит под угрозу психическое и физическое здоровье наших граждан», - заверил Акопян.
При этом он добавил, что закон должен был быть реформирован еще 10 – 15 лет назад, и эта необходимость назрела не из-за изменений в политической системе, а является требованием 21-го века. «Как было подчеркнуто, законодательство слабо регулирует правовые отношения в данной сфере и не содействует развитию телекомпаний. В частности, с точки зрения необходимости расширения контроля хочу обратить внимание на неравные условия конкуренции, поскольку из-за новой медийной культуры у хозяйствующих субъектов появилась возможность вещания на других площадках. Это, с одной стороны, увеличивает риск нарушения авторских и других прав, а с другой – лишает контрольный орган возможности применять соответствующие санкции в случае выявленных нарушений. Вследствие этого, как было уже замечено, телекомпании оказываются в неравных условиях», - пояснил председатель НКТР.
Акопян также отметил, что техническое лицензирование телекомпаний должно быть устранено, и вместо этого, по примеру других стран, должна быть внедрена система жесткого контроля над содержанием контента с целью обеспечения плюрализма мнений.