ՄԱԿ միջազգային դատարանը ճանաչել է ռոհինջա ժողովրդի ցեղասպանությունից պաշտպանվելու իրավունքը։ Մյանմայի կառավարությանը պարտավորեցրել են ձեռնարկել ռոհինջաների պաշտպանության բոլոր հնարավոր միջոցները։ Դրանով իսկ դատավորները հերքել են Մյանմայի առաջնորդ, խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր Աուն Սան Սուն Չժիի փաստարկները։
Չորս ամիս հետո երկրի իշխանությունները պետք է հաշվետվություն ներկայացնեն ՄԱԿ-ին ընդունված միջոցների մասին, իսկ հետո՝ հաշվետվություն տան դրանց մասին ամեն կես տարին մեկ, մինչեւ որ դատարանը գործով վերջնական որոշում կայացնի։
Ներկա որոշումը միաձայն ընդունվել է բոլոր 17 դատավորների կողմից։ Այն իրավաբանորեն պարտավորեցնող է եւ բողոքարկման ենթակա չէ։ Սակայն դրա կատարման  մեխանիզմներ դատարանն, ըստ էության, չունի, տեղեկացնում է BBC-ն։
Վճիռն ընթերցելով՝ դատարանի նախագահ Աբդուլքավի Յուսուֆը հայտարարեց, որ դատարանն ի գիտություն է ընդունել ռոհինջաների հանդեպ 2017 թվականին Մյանմայի զինվորականների կողմից՝ ի խախտումն միջազգային իրավունքի, ուժի անհամաչափ կիրառման մասին վկայությունները։ Դատարանը հղում է կատարել նաեւ այն վկայություններին, որ զինվորականները չեն խոչընդոտել ռոհինջաների բնակավայրերի թալանին քաղաքացիական անձանց կողմից այն բանից հետո, երբ իրենք այդ բնակավայրերում զտումներ են իրականացրել։
Դիտարկվող հայցում, որը ներկայացրել է Գամբիան, խոսվում է էթնիկ զտումների մասին, որոնք տեղի են ունեցել Ռաքհայն նահանգում Մյանմայի զինվորականների կողմից 2016 թվականի հոկտեմբերից մինչեւ 2017 թվականի դեկտեմբերը։
Որոշումը չի նշանակում, թե դատարանը Ռաքհայնում տեղի ունեցած իրադարձությունները համարում է ցեղասպանություն։ Բայց եւ այնպես, այն ընդունվել է ցեղասպանության հանցագործության կանխման մասին միջազգային կոնվենցիայի երկրորդ հոդվածի համապատասխան, որում խոսվում է էթնիկ խմբին վնաս հասցնելու, այդ խմբի կենսապայմանների միտումնավոր վատթարացման եւ խմբի ներսում ծնելիության նվազեցման միջոցների մասին։

The UN International Court of Justice recognized the right of the Rohingya people for genocide protection. The Government of Myanmar is obliged to take all possible measures to protect the Rohingya. Thus, the judges rejected the arguments of the leader of Myanmar, Nobel Peace Prize laureate Aung San Suu Kyi.
Four months later, the country's authorities will have to report to the UN on the measures taken, and after that - report on them every six months until the court makes a final decision on the case.
The current decision was unanimously supported by all 17 judges. It is formally legally binding and not appealable. However, the court essentially has no mechanisms for its implementation, BBC reported.
In announcing the decision, President of the Court Abdulqawi Yusuf said that the court took note of the evidence of the disproportionate use of force against the Rohingya by the military of Myanmar in 2017 in violation of international law. The court also referred to evidence that the military did not prevent the looting of Rohingya settlements by civilians after they conducted cleansing operations in these settlements.
The pending lawsuit filed by the Gambia refers to ethnic cleansing conducted by the Myanmar military in Rakhine State from October 2016 to December 2017.
The decision does not mean that the court recognized the events in Rakhine State as genocide. Nevertheless, it was adopted in accordance with the second article of the International Convention on the Prevention of the Crime of Genocide, which refers to harm to an ethnic group, intentional deterioration of the living conditions of this group and measures to reduce the birth rate within the group.