ՀՀ Ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն։
Այս առնչությամբ նրա փաստաբանական խմբի տարածած հայտարարությունում ասվում է. «Ս.թ. հունվարի 22-ին բժշկական կոնսիլիումը՝ բարձրակարգ մասնագետների ներգրավմամբ, տվել էր հստակ ցուցում՝ Խաչատրյանին ստացիոնար բժշկական պայմաններում բուժելու վերաբերյալ։ Սակայն, անհասկանալիորեն ընդհատվել է Խաչատրյանի բուժումը եւ նրան անմիջապես տեղափոխել էին քրեակատարողական հիմնարկ։ Փաստաբանական խումբը բազմաթիվ դիմում-բողոքներով պահանջել է ապահովել Խաչատրյանին համապատասխան բուժումով, սակայն այդ պահանջը չի ապահովվել եւ իրավունքները կրկին խախտվել են։
«Առողջական խնդիրը արձանագրված էր դեռեւս հունվարի 22-ին եւ իրավիճակի փոփոխություն, ըստ էության, տեղի չի ունեցել։ Մեր կողմից այս խնդրի մասով բազմաթիվ բողոք-պահանջներից հետո՝ ընդհուպ նշելով, որ նույնիսկ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող արարք ենք տեսնում, նաեւ երբ այս խնդրի մասին բարձրաձայնեցին լրատվամիջոցները, երբ դիմեցինք մարդու իրավունքների պաշտպանին, այս ամենից հետո Խաչատրյանին նոր տեղափոխեցին բժշկական կենտրոն, չնայած, որ բժշկական առումով ոչ մի փոփոխություն տեղի չի ունեցել։
Հարց է առաջանում. ինչո՞ւ այսքան ժամանակ իմ պաշտպանյալին չէին տեղափոխում բժշկական կենտրոն եւ ինչո՞ւ միայն մեր կողմից ապօրինությունների վերաբերյալ ահազանգերից հետո տեղափոխումը ընթացք ստացավ», - ասել է փաստաբանական խմբի անդամ Երեմ Սարգսյանը։
Ավելի վաղ Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը տեղեկացրել էր, որ Գագիկ Խաչատրյանի գործով պետական իրավասու մարմինների կողմից խախտվում է անձի Եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածով սահմանված իրավունքը։ Ըստ փաստաբանական խմբի՝ պետության առաջին պարտավորությունը պիտի լինի բուժման պայմաններն ապահովվելը, սակայն հակառակ գործընթացն է տեղի ունենում։
«Այսինքն՝ եթե կոնկրետ անձ է քննվում, այս անձի հետ կարելի է այս որոշումը կիրառել, մյուսների՝ օրինակ Գագիկ Խաչատրյանի մասով՝ ոչ՞, այս ի՞նչ մոտեցում է։ Եթե մի քիչ ավելի խորը վերլուծեմ, նույնիսկ կարող եմ առերեւույթ հանցագործության հատկանիշներ մատնալ», - հավելել է Երեմ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք` 2014-2016թթ–ին ՀՀ ֆինանսների նախարարը եղել է Գագիկ Խաչատրյանը մեղադրվում է պաշտոնական գործունեության ընթացքում վատնում կազմակերպելու համար եւ կալանավորված է շուրջ 6 ամիս: Նա չի ընդունում իրենց առաջադրված մեղադրանքը։

YEREVAN. – Armenia’s former Minister of Finance and ex-chairman of the State Revenue Committee, Gagik Khachatryan, has been transferred to a medical center.
In a respective statement released by his attorneys, it says that on January 22, a medical council had given a clear recommendation for Khachatryan undergoing medical treatment in inpatient conditions. However, Khachatryan's treatment was incomprehensibly interrupted, and he was immediately taken back to penitentiary. As per the statement, his attorneys sought to provide Khachatryan with appropriate treatment, but the claim was not met and his rights were again violated.
But after numerous complaints and demands about this issue, Khachatryan was recently transferred to a medical center, although there were no medical changes.
As per the statement, the Khachatryan family’s attorneys had reported that in Gagik Khachatryan's case, the relevant state authorities were violating the right of a person under Article 3 of the European Convention. According to the attorneys, the first obligation of the state should be to ensure the conditions of treatment, but the opposite process is taking place.
In 2014-2016, Gagik Khachatryan was the Minister of Finance of Armenia, he is charged with organizing misuse during his respective tenure, and he is in custody for about 6 months. But Khachatryan does not accept the accusation against him.