Բիշքեկում մարտի 2-ին հանրահավաքի ցրման ժամանակ Ղրղզստանի ոստիկանության 18 ոստիկան է վիրավորվել, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը ՝ վկայակոչելով հանրապետության առողջապահության նախարարությունը:
«Հանրահավաքը ցրելուց հետո փափուկ հյուսվածքային վնասվածքներով բուժօգնություն ստանալու համար դիմել էր 18 ոստիկան: Բոլորին օգնություն է ցուցաբերվել»,- նշել են Առողջապահության նախարարությունում:
Տուժել է նաեւ մի աղջիկ, որին հոսպիտալացրել էին կրծքավանդակի վնասվածքով:
Երկուշաբթի Բիշքեկի կենտրոնական հրապարակում, որի հարեւանությամբ տեղակայված են նախագահի նստավայրը եւ խորհրդարանը, հանրահավաքի ժամանակ, ըստ տարբեր գնահատականների,  1-ից 1.5 հազար մասնակից էր հավաքվել` ի պաշտպանություն դատապարտված նախկին պատգամավոր Սադիր Ժապարովի: Նրանք պահանջում էին ազատ արձակել նախկին խորհրդարանականին: Երեկոյան հավաքվածները սկսել էին քարեր նետել ոստիկանների ուղղությամբ, որոնք, ի պատասխան, արցունքաբեր գազ ու լուսաձայնային նռնակներ էին կիրառել: Արդյունքում, ցուցարարներին ստիպել էին հեռանալ հրապարակից:
Ժապարովը ձերբակալվել էր 2017-ի մարտի 25-ին` արտասահմանից Ղրղզստան վերադառնալուց հետո: Դատարանը նրան դատապարտել է 11.5 տարվա ազատազրկման` մի շարք հանցագործությունների համար: Այդ թվում, նա մեղավոր է ճանաչվել 2013-ին Կարակոլի շրջկենտրոնում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ պատանդ վերցնելու մեջ: Ավելի ուշ բարձրագույն դատարանը Ժապարովի պատժի ժամկետը կրճատել էր մինչեւ 10 տարի: Անցյալ տարվա վերջին նախկին պատգամավորը հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովին ուղղված հայցադիմում էր ներկայացրել:

Во время разгона митинга в Бишкеке, который прошел 2 марта, пострадали 18 сотрудников милиции Киргизии, сообщает ТАСС со ссылкой на Министерство здравоохранения республики.
«После разгона митинга за медицинской помощью с ушибами мягких тканей обратились 18 милиционеров. Всем им помощь была оказана амбулаторно», - отметили в Минздраве.
Также пострадала девушка, которую госпитализировали с ушибом грудной клетки.
На центральной площади Бишкека, рядом с которой находятся администрация президента и парламент страны, в понедельник собрались, по разным оценкам, от 1 тыс. до 1,5 тыс. участников акции в поддержку осужденного экс-депутата Садыра Жапарова. Они требовали освободить бывшего парламентария. Ближе к вечеру толпа начала бросать камни в сотрудников милиции, которые в ответ применили слезоточивый газ и светошумовые гранаты. В результате митингующие были вытеснены с площади.
Жапаров был задержан 25 марта 2017 года после возвращения в Киргизию из-за границы. Суд приговорил его к 11,5 годам лишения свободы за совершение ряда преступлений. В том числе он был признан виновным в захвате заложника во время митинга в областном центе Каракол в 2013 году. Вышестоящая судебная инстанция позже снизила срок заключения Жапарова до 10 лет. В конце прошлого года экс-депутат подал прошение о помиловании на имя президента республики Сооронбая Жээнбекова.