Պարենի համաշխարհային ծրագիրը (WFP) նոր կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով մասշտաբային սով է կանխատեսում, հաղորդում է DW-ը:
«Մենք լրջորեն մտահոգված ենք: Մենք մտավախություն ունենք, որ մեզ իրապես մեծ ճգնաժամ է սպասվում»,- ասել է WFP-ի ներկայացուցիչ  Բեթինա Լյուշերը:
Նրա խոսքով՝ WFP-ն արդեն անհետաձգելի մարդասիրական օգնություն է ցուցաբերում ավելի քան 80 երկրներում 87 մլն մարդու:
«Կորոնավիրուսի պատճառով աֆրիկյան երկրներում ծանր վիճակ է ստեղծվել, հատկապես այն վայրերում, որտեղ տնտեսությունն ու առողջապահական համակարգը թույլ են»,- նշել է Լյուշերը:
ՄԱԿ-ի գնահատմամբ՝ այսօր աշխարհում սովի է մատնված ավելի քան 820 մլն մարդ՝ Հարավային Սուդանում, Եթովպիայում, Սոմալիում, Քենիայում:

The World Food Program (WFP) predicts widespread starvation due to the COVID-19 pandemic
We fear that a really big crisis awaits us, Bettina Luescher spokeswoman for the WFP Berlin branch said in an interview with epd.
According to her, WFP provides emergency humanitarian aid to 87 million people in over 80 countries, while the work of the humanitarian organization is becoming increasingly complicated due to wars, climate change, droughts and floods; now the coronavirus pandemic has been added to this.
Because of the coronavirus, which has penetrated almost all African countries, a truly difficult situation has arisen in many regions, especially where there is a weak economy and a weak healthcare system, DW reported referring to Luescher.
According to UN estimates, over 820 million people are currently starving around the world.
The coronavirus pandemic gives reason to fear that hunger will become a reality for many millions of other people. The need for emergency food aid will only increase, she added.