Երեկ մենք իրականացրել ենք 236 թեստ, որից դրական է 28-ը, սա նշանակում է, որ մենք շարունակում ենք պահպանել շաբաթվա սկզբում արձանագրված զգուշավոր լավատեսությունը, մանավանդ, որ նոր բուժվածների թիվը 24 է: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 9-ին, կառավարության նիստի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա պարզաբանեց, թե այդ իօնչպես է ստացվել, որ պաշտոնապես հայտարարվել է 40 նոր դեպքի մասին, իսկ ինքը նշեց 28 թիվը. «Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում այս թեմային վերաբերող ամբողջ տեղեկատվությունն ինտեգրել ենք, ստեղծել ենք թվային համակարգ, որտեղ օնլայն թարմացվում են տվյալները: Այս ճշգրտումների ընթացքում հայտնաբերել ենք 12 անճշտություն: Իհարկե, եւս մեկ անգամ դրանք կստուգվեն: Հետեւաբար, պետք է արձանագրենք, որ վարակի մեկնարկից ի վեր Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 921 դեպք: Առանց այդ 12-ի հաշվառման կլիներ 909 դեպք: Այպիսի անճշտությունները հնարավոր են, որովհետեւ դա կապված է լինում մի հիվանդին մյուս հիվանդանոց տեղափոխելու հետ, հիվանդանոցից դուրս գրվելու եւ այլ տեղ չգրանցվելու հետ»:

YEREVAN. – Yesterday we conducted 236 [coronavirus] tests, 28 of which are positive; this means that we continue to maintain the cautious optimism recorded at the beginning of the week, especially since the number of newly recovered is 24. Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated this Thursday during the government Cabinet meeting.
He clarified how it turned out that 40 new cases had been officially announced, whereas he mentioned the number 28. "Over the past one week, we have integrated all the information on this topic, created a digital system where the data are updated online," he said. “During these adjustments, we found 12 inaccuracies; of course, they will be checked once again. Therefore, we need to state that 921 cases of the coronavirus have been recorded in Armenia since the beginning of the infection; it would be 909 cases without registering those 12. Such inaccuracies are possible because it is linked to taking a patient to another hospital, being discharged from the hospital, and not being registered elsewhere.”