ՀՀ պետական եկամուտների քննչական վարչությունում իրականացվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար տվյալների հիման վրա 2020 թվականի մարտ և ապրիլ ամիսներին հարուցվել են քրեական գործեր Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Արայի Մինասյանի կողմից առերևույթ կատարված հանրորեն վտանգավոր արարքների դեպքերի առթիվ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ըստ ՊԵԿ հաղորդագրության՝ կատարված նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա որոշում է կայացվել Միքայել Արայի Մինասյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի հարստանալը), 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերի տվյալները թաքցնելը) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
23.03.2020թ.-ին որոշում է կայացվել Մ.Մինասյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին, և նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ մեղադրյալ Մ.Մինասյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին:

In March-April 2020, based on sufficient evidence obtained during preliminary investigation of the case being investigated by the Investigation Department of the State Revenue Committee of Armenia, criminal cases were instituted in relation to the prima facie publicly dangerous acts committed by former Ambassador of Armenia to the Holy See Mikayel Minasyan, as reported the Department of Information and Public Relations of the State Revenue Committee of Armenia.
According to the press release of the State Revenue Committee, a decision has been rendered to engage Mikayel Minasyan as an accused-on-trial for illicit enrichment, concealment of data subject to declaration in particularly large amounts and legalization of criminally acquired property in particularly large amounts.
On March 23, 2020, a decision was rendered to declare a search against Minasyan, and on the same day, a motion was filed with the Yerevan court of general jurisdiction to apply arrest as a pre-trial measure against Minasyan.