ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար և Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչ Յելենա Միլոշևիչը այսօր՝ ապրիլի 30-ին, հեռահար կարգով ստորագրեցին ՊՀԾ 2019-2024թթ. Հայաստանի ազգային ռազմավարության պլանի կատարմանն ուղղված փոխըմբռնման հուշագիր։
Ըստ ԱԳՆ լրատվական ծառայության հաղորդագրության՝ հուշագիրը կարևոր գործիք է ՊՀԾ և ՀՀ կառավարության համար մինչև 2030 թվականը երկրում պարենային անվտանգության ապահովմանն ուղղված կարողությունները ուժեղացնելու գործընթացում։
«Հնգամյա ռազմավարական պլանի շրջանակում ՊՀԾ-ն Հայաստանի և ՀՀ բնակչության համար կիրագործի զարգացման փոխակերպվող մոտեցում, ներդրումների միջոցով կաջակցի ՀՀ կառավարության՝  Հայաստանի զարգացման օրակարգի ծախսարդյունավետ, կայուն և ներառական ծրագրերին»։
Նշված է, որ 2019-2024թթ. Հայաստանի ազգային ռազմավարության պլանի ներքո աջակցություն կտրամադրվի առավել խոցելի խմբերին և միաժամանակ կնպաստի վերջիններիս ինտեգրմանը տնտեսական գործունեության մեջ՝ այսպիսով խթանելով Հայաստանում կայուն և արդար տնտեսական աճի տեմպերը․ «ՊՀԾ-ն, մասնավորապես, աջակցություն կցուցաբերի ՀՀ Կառավարության եկամտաբեր աշխատատեղերի ստեղծման, կրթության որակի ապահովման, ժամանակակից և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների զարգացման, կանաչ ագրոբիզնեսի արդիականացման, կլիմայի նկատմամբ զգայուն ներդրումների խթանման ջանքերին և կիրականացնի ծրագրեր, որոնք ուղղված են Հայաստանում պարենային անապահովության, թերսնուցման վերացմանն ուղղված ջանքերին, մարդկային կապիտալի զարգացմանը, բնակչության առողջության բարելավմանը»։

A Memorandum of Understanding on the Armenia Country Strategic Plan (2019-2024) of the World Food Programme was signed today between the Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and Ms. Jelena Milosevic, the WFP Representative and Country Director in Armenia.
According to the press release of the news service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the Memorandum is an important tool for the Government of Armenia and WFP in the capacity building process aimed at ensuring food security in the country by 2030.
Within the five-year Country Strategic Plan (CSP), the WFP will adopt a transformative development approach for Armenia and its population, and through its investments will support the efforts of the Government for cost-effective, sustainable and inclusive programs of Armenia’s development agenda.
Activities under the CSP will support the most vulnerable while also promoting their integration in economic activities aimed at stimulating sustainable growth in Armenia. Specifically, the WFP will support Government’s efforts to create income-generating job opportunities; contribute to quality education; support modern and renewable energy sources; contribute to the green modernisation of agribusinesses; promote climate-sensitive investments; and implement programs on eradication of food insecurity and malnutrition, also supporting Human Capital development, improving the health of the population.