Մեր՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահների խնդիրն է աջակցել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ջանքերին: Այս մասին մայիսի 21-ին ֆեյսբուքյան ուղիղ հեռարձակման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին՝ պատասխանելով այն հարցին՝ արդյո՞ք ԱՄՆ-ն կիսո՞ւմ է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ: Ավելի վաղ, Ռուսաստանի նախարարը ուշագրավ հայտարարություն էր արել փուլային կարգավորման տարբերակի վերաբերյալ:
«Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահող երկրներից մեկն է, եւ մենք փորձում ենք կառուցողական մեթոդներով տանել մեր աշխատանքը: Ես ուզում եմ նշել, որ Վաշինգտոնն ակտիվորեն ներգրավված է որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի աշխատանքներում: Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ այս ձգձգված հակամարտության խաղաղ լուծմանը»,- ասաց նա:
Դեսպանը նշեց, որ համավարակի պայմաններում խորհրդատվությունները ԵԱՀԿ շրջանակներում շարունակվում են, այդ թվում՝ վիրտուալ ձեւաչափով կողմերի ներգրավմամբ:

Our focus, as a co-chair of the OSCE Minsk Group, remains helping achieve a lasting peaceful settlement of the conflict. This is what US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Lynne Tracy said live on Facebook today, responding to the question whether the US agrees with the statement by Minister of Foreign Affairs of Russia Sergey Lavrov on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Earlier, the Russian foreign minister had made an interesting statement on the option for a phased settlement of the conflict.
“The United States is staying very actively engaged as a co-chair in the Minsk Group, and, of course, Russia is one of the other three co-chairs, and we try to work as constructively as possible with the OSCE and the other co-chairs. We remain, in that role, very strongly committed to a mediation and a peaceful settlement of this very longstanding conflict,” the Ambassador said.
The Ambassador added that what is noteworthy is that, despite the pandemic, we have seen the OSCE, along with the co-chairs and the sides, consulting virtually, discussing developments on the ground, as well as next steps in the settlement process.