Մեր՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահների խնդիրն է աջակցել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու ջանքերին: Այս մասին մայիսի 21-ին ֆեյսբուքյան ուղիղ հեռարձակման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին՝ պատասխանելով այն հարցին՝ արդյո՞ք ԱՄՆ-ն կիսո՞ւմ է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ: Ավելի վաղ, Ռուսաստանի նախարարը ուշագրավ հայտարարություն էր արել փուլային կարգավորման տարբերակի վերաբերյալ:
«Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահող երկրներից մեկն է, եւ մենք փորձում ենք կառուցողական մեթոդներով տանել մեր աշխատանքը: Ես ուզում եմ նշել, որ Վաշինգտոնն ակտիվորեն ներգրավված է որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի աշխատանքներում: Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ այս ձգձգված հակամարտության խաղաղ լուծմանը»,- ասաց նա:
Դեսպանը նշեց, որ համավարակի պայմաններում խորհրդատվությունները ԵԱՀԿ շրջանակներում շարունակվում են, այդ թվում՝ վիրտուալ ձեւաչափով կողմերի ներգրավմամբ:

Наша задача как сопредседателя МГ ОБСЕ заключается в поддержке усилий по мирному урегулированию карабахского конфликта. Об этом в ходе прямого эфира в социальной сети «Facebook» 21 мая заявила Чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Линн Трейси, отвечая на вопрос о том, что разделяют ли США заявление главы МИД России Сергея Лаврова по урегулированию карабахского конфликта. Ранее российский министр сделал примечательное заявление о поэтапном варианте урегулирования .
«Россия является одной из трех стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, и мы пытаемся  осуществлять нашу работу конструктивными методами. Хочу отметить, что Вашингтон активно вовлечен в работы в качестве страны-сопредседателя МГ ОБСЕ. Мы остаемся приверженными усилиям, направленным на мирное урегулирование этого затяжного конфликта»,- отметила она.
Посол заметила, что в условиях пандемии в рамках ОБСЕ  продолжаются консультации, в том числе с вовлечением сторон в виртуальном формате.