Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Իսպանիան, Բելգիան, Ֆինլանդիան, Լյուքսեմբուրգը, Նիդեռլանդները, Չեխիան եւ Շվեդիան հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ այն մասին, որ ափսոսում են Բաց երկնքի պայմանագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալու որոշման կապակցությամբ, հայտնում է DW-ն:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աշխատակազմը մայիսի 21-ին շատերի համար անսպասելի միջազգային գործընկերներին հայտնել էր Բաց երկնքի պայմանագրից դուրս գալու մասին, ինչը ավելի քան 30 անդամ երկրներին թույլ է տալիս թռիչքներ իրականացնել միմյանց տարածքներում՝ վստահության ամրապնդման եւ հակամարտությունների կանխման նպատակով:
Ամերիկյան կողմի տեղեկացմամբ՝ այս քայլի պատճառը Ռուսաստանի կողմից Պայմանագրի պարբերական խախտումներն են, որն արգելում է Մոսկվայի եւ Չեչնիայի վրա թռիչքները, ինչպես նաեւ Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի մերձակայքում ու դժվարեցնում է Կալինինգրադի օդային տարածքի մոնիթորինգը:
«Մենք ափսոսում ենք, որ ԱՄՆ վարչակազմը հայտարարել է Բաց երկնքի պայմանագրից իր դուրս գալու մտադրության մասին, չնայած այն հանգամանքին անգամ, որ մենք համաձայն ենք իր մտահոգությանը՝ կապված Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Պայմանագրի դրույթների կատարման հետ»,- նշված է 10 եվրոպական պետությունների համատեղ հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ կայքում:
Հայտարարության մեջ Բաց երկնքի պայմանագիրը որակված է «վստահության ամրապնդման համակարգի կարեւորագույն տարր, որը վերջին տասնամյակներին ստեղծվել է հյուսիսատլանտյան տարածաշրջանում թափանցիկության եւ անվտանգության մեծացման համար»:
Ընդ որում՝ ստորագրած երկրները նշել են, որ իրենք հետագայում եւս հետեւելու են Պայմանագրի դրույթներին եւ շարունակելու են Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը՝ այնպիսի վիճելի հարցերի լուծման համար, ինչպիսին են Կալինինգրադի երկնքում թռիչքների սահմանափակումները:
Արձագանքելով Պայմանագրից ԱՄՆ դուրս գալու մասին տեղեկությանը՝ Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մասը հայտարարել է, որ Բեռլինն ափսոսում է այս քայլի համար: «Այս Պայմանագիրը սպառազինությունների վերահսկման եվրոպական ճարտարապետության կարեւոր բաղկացուցիչն է: Այն գործնականում ամբողջ հյուսիսային կիսագնդում նպաստում է անվտանգության եւ խաղաղության ամրապնդմանը»,- նշված է Մասի հայտարարության մեջ, որը մայիսի 21-ին հրապարակվել էր Գերմանիայի ԱԳՆ կայքում:
«Մենք տեսնում ենք, որ անցած տարիներին Ռուսաստանի մոտ եղել են Պայմանագրի կատարման դժվարություններ: Մեր տեսակետից, սակայն, դա չի արդարացնում դրանից դուրս գալու որոշումը»,- հայտարարել է գերմանական դիվանագիտության ղեկավարը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հայտարարության մեջ, որը հարապարակվել էր մայսիսի 21-ին նշված էր, որ «Միացյալ Նահանգները 6 ամիս հետո այլեւս Պայմանագրի անդամ չի լինի»: Վաշինգտոնը, սակայն, կարող է վերանայել իր ծրագրերը, եթե Ռուսաստանը վերադառնա դրան լիակատար հետեւելուն, հստակեցվել էր փաստաթղթում:

Германия, Франция, Италия, Испания, Бельгия, Финляндия, Люксембург, Нидерланды, Чехия и Швеция выступили с совместным заявлением о том, что они сожалеют о решении США о выходе из Договора по открытому небу, сообщает DW
Администрация президента США Дональда Трампа 21 мая неожиданно для многих сообщила международным партнерам о решении выйти из Договора по открытому небу, который позволяет более чем 30 странам-участницам совершать облеты территорий друг друга в целях укрепления доверия и предотвращения конфликтов.
По данным американской стороны, этот шаг был вызван систематическими нарушениями Договора со стороны России, которая запрещает полеты над Москвой и Чечней, а также возле Абхазии и Южной Осетии и затрудняет мониторинг воздушного пространства над Калининградом.
«Мы сожалеем о том, что администрация США объявила о своем намерении выйти из Договора по открытому небу, даже несмотря на то, что мы разделяем ее озабоченность в связи с выполнением Российской Федерацией положений этого договора», - говорится в совместном заявлении десяти европейских государств, опубликованном на сайте МИД Франции.
Договор по открытому небу назван в заявлении «важнейшим элементом системы укрепления доверия, которая была создана в последние десятилетия для повышения прозрачности и безопасности в североатлантическом регионе».
При этом подписавшиеся страны указали, что они будут и дальше соблюдать положения Договора и продолжат диалог с Россией для решения спорных вопросов - таких, как ограничения по полетам над Калининградом.
Реагируя на информацию о выходе США из Договора по открытому небу, министр иностранных дел Германии Хайко Мас  заявил о том, что Берлин сожалеет об этом шаге. «Этот договор - важная составляющая европейской архитектуры контроля над вооружениями. Он способствует укреплению безопасности и мира практически на всем северном полушарии», - говорилось в заявлении Маса, опубликованном на сайте МИД ФРГ 21 мая.
«Мы видим, что в прошедшие годы у России были сложности с выполнением договора. Однако, с нашей точки зрения, это не оправдывает решения о выходе из него», - заявил глава немецкой дипломатии.
В заявлении главы Госдепа США Майка Помпео, опубликованном 21 мая, говорилось, что «через шесть месяцев Соединенные Штаты больше не будут участником Договора». Однако Вашингтон может пересмотреть свои планы, если Россия вернется к полному его соблюдению, уточнялось в документе.