Գերմանիայում ԱՄՆ դեսպանատան մոտ շաբաթ երեկոյան՝ մայիսի 30-ին, անցկացվել է բողոքի ցույց ընդդեմ ռասիզմի եւ Միացյալ Նահանգներում ոստիկանների կողմից բռնության, հաղորդում է DW-ը։
Դրա մասնակիցները հայտնել են իրենց վրդովմունքը աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի դաժան սպանության հարցում սպիտակամորթ ոստիկանի կողմից Մինեապոլիսում։ Բացի այդ, նրանք արտաբերել են համերաշխության խոսքեր աֆրոամերիկացիներին ուղղված եւ պահանջել ապահովել արդարությունը։
Բեռլինի ոստիկանության տվյալներով՝ ամերիկյան դեսպանատան շենքի մոտ հավաքվել է շուրջ 2200 մարդ։ Ակցիայի մասնակիցները իրենց ձեռքերում պահել են պաստառներ «Black lives matter» («Սեւերի կյանքերը կարեւոր են»)։ Բողոքի ցույցն անցել է բացարձակապես խաղաղ։ Մայիսի 31-ին Բեռլինում պլանավորվել են նոր բողոքի ցույցեր։

У здания посольства США в Берлине вечером в субботу, 30 мая, состоялся митинг протеста против расизма и полицейского насилия в Соединенных Штатах, сообщает DW.
Его участники выражали возмущение жестоким убийством афроамериканца Джорджа Флойда белым полицейским в Миннеаполисе. Кроме того они высказывали слова солидарности с афроамериканцами и требовали соблюдать справедливость.
По данным берлинской полиции, возле здания американского посольства собрались около 2200 человек. Участники акции держали плакаты с надписью «Black lives matter» («Жизни черных важны»). Акция протеста прошла абсолютно мирно. На 31 мая в Берлине запланированы новые протестные мероприятия.