Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը առաջին ուղեւորությունն է կատարել երկամսյա կարանտինից հետո, երբ երկիրը սկսել է աստիճանաբար մեղմացնել կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով մտցված որոշ սահմանափակումներ, հայտնում է AP-ը։
Լոպես Օբրադորն ասել է, որ ձեռնարկում է նախազգուշական բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ նա Մեխիկոյից 1000 մղոն է անցել հանգստյան օրերին՝ որպես աջակցություն իր ենթակառուցվածքային նախագծերից մեկի՝ Մայա գնացքի։
Չնայած սահմանափակումների մեղմացմանը՝ կառավարությունը կոչ է անում մարդկանց, այսպես կոչված, «կարմիր» գոտիներում պահպանել այդ միջոցառումների մեծ մասը։
Մեքսիկան մոտենում է վարակվածների 100 000 եւ մահերի մոտ 10 000 ցուցանիշներին։
Լոպես Օբրադորը ծրագրում է պատմել Մայայի գնացքի կառուցման մեկնարկի մասին, որը զբոսաշրջիկներին այնպիսի հանգստավայրերից, ինչպիսին Կանկունն է, Յուկատան թերակղզի կհասցնի։
Գտնվելով Կանկունում՝ նախագահը նաեւ ասել է, թե տեղի իշխանությունները հուսով են, որ զբոսաշրջիկները շուտով կվերադառնան։ Պաշտոնապես Մեքսիկայի ամենահանրահայտ լողափը կրկին կբացվի հաջորդ շաբաթ, թեեւ՝ սոցիալական սահմանափակումներով։

Президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор совершил первую поездку после двухмесячного карантина после того, страна начала постепенно ослаблять некоторые ограничения, введенные из-за эпидемии коронавируса, передает AP.
Лопес Обрадор сказал, что принимает все необходимые меры предосторожности - он проехал 1000 миль из Мехико в выходные, в поддержку  строительства одного из его инфраструктурных проектов - Поезда майя.
Несмотря на смягчения ограничений, правительство призывает людей в так называемых «красных» зонах соблюдать большинство из этих мер.
Мексика приближается к 100 000 подтвержденных инфекций и почти 10 000 смертей.
Лопес Обрадор планирует рассказать о начале строительства Поезда майя, который доставит туристов из таких курортов  как Канкун на полуостров Юкатан.
Находясь в Канкуне, президент также говорил о том, что местные чиновники надеются на быстрое возвращение туристов. Официально самое популярное пляжное направление Мексики вновь откроется на следующей неделе, хотя и с социальными ограничениями.