«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Քաղաքական ամառը թեժանում է նաեւ խորհրդարանում: Հունիսի 13-ին Ազգային ժողովում հրավիրվելու է հատուկ նիստ, որի ժամանակ քննարկվելու է կառավարության որոշումը՝ Հայաստանում մարտի 16-ին հաստատված եւ երկու անգամ արդեն երկարաձգված արտակարգ դրությունը եւս մեկ ամսով երկարաձգելու մասին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ իմքայլականներին արդեն զգուշացված է, որ պատրաստ լինեն թե՛ այդ նիստին, թե՛ այն հանգամանքին, որ ամբողջ հունիսը թեժ է լինելու, եւ պատգամավորները, այսպես ասած, ամբողջ օրն անցկացնելու են խորհրդարանում: Նախ՝ այս օրերին դեռ շարունակվում են 2019թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները, իսկ արդեն հունիսի 16-ին մեկնարկելու է հերթական նստաշրջանը, որի օրակարգը բավականին հագեցած է լինելու, եւ բյուջեի կատարողականը քննարկվելու է նաեւ այդ ժամանակ:
Եվ չնայած սա վերջին հերթական նստաշրջանն է լինելու, սակայն արտահերթերի պակաս չի լինի՝ պայմանավորված արտակարգ դրությամբ եւ, կորոնավիրուսային իրավիճակից ելնելով, նոր նախագծերի ընդունման անհրաժեշտությամբ, կիսատ մնացած հարցերի քննարկմամբ:
Դեռ ավելին, կախված Վենետիկի հանձնաժողովի պատասխանից՝ չի բացառվում, որ Սահմանադրական դատարանի հարցն իշխանությունների կողմից եւս լուծվի մինչեւ խորհրդարանի՝ արձակուրդ գնալը, հակառակ դեպքում այդ հարցին կանդրադառնան արդեն սեպտեմբերին: Այնպես որ, առաջիկայում թեժ օրեր են սպասվում»:

YEREVAN. – Zhoghovurd daily of Armenia writes: Political summer is also heating up in the parliament. On June 13, a special sitting of the National Assembly will be convened to discuss the government's decision to extend for another month the state of emergency, which was declared in Armenia on March 16 and has already been extended twice.
According to Zhoghovurd daily’s information, the [ruling] My Step [bloc MPs] have already been warned to be ready for both that sitting and the fact that the whole of June will be heated, and the MPs will spend the whole day in the parliament, so to speak.
First, the discussions on the draft 2019 state budget are still going on these days, and on June 16, the regular session will start, the agenda of which will be quite full, and the budget execution will be discussed at that time as well. And although this will be the last regular session, there will be no shortage of special ones due to the state of emergency, and the need to adopt new drafts due to the coronavirus situation, discussing the issues left unfinished.
Moreover, depending on the response of the Venice Commission, it is not ruled out that the issue of the Constitutional Court will also be resolved by the authorities before the parliament goes on vacation. Otherwise, they will address this issue in September.