Բիզնեսի համար գազի սակագների 10 տոկոս թանկացման դեպքում կարճաժամկետ կտրվածքով (մեկ տարուց մի փոքր ավել) ապրանքների գները մոտ 5 տոկոս աճ կգրանցվի, իսկ միջնաժամկետ կտրվածքով՝ 15-17 տոկոս: Այս մասին  NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց էներգետիկայի ոլորտի փորձագետ Վահե Դավթյանը:
«Ակնհայտ է, որ բիզնեսի համար սակագների բարձրացումն անուղղակիորեն կազդի բնակչության գնողունակության վրա»,- ասաց նա:
Ըստ նրա՝ բիզնեսի համար 36 տոկոսով սակագների բարձրացումը, որն առաջարկում է «Գազպրոմ Արմենիա»-ն, արդեն աշնանը բնակչության համար գների աճի եւ աղքատության մակարդակի խորացման կհանգեցնի, իսկ ՀԾԿՀ-ի առաջարկը, ընդհանուր առմամբ, սոցիալական ուղղվածություն ունի: «Սակայն, իմ կարծիքով, ընկերությունը հակված չէ ընդունել ՀԾԿՀ-ի առաջարկը, իսկ գազի մատակարարման խնդիրները, որոնց մասին խոսում է« Գազպրոմ Արմենիա»-ն իր փաստարկներում, իսկապես կարող են ծագել: Ընկերությունը գազատրանսպորտային համակարգի պարբերաբար արդիականացում է իրականացնում, ինչը լուրջ ներդրումներ է պահանջում»,- շեշտեց Դավթյանը:
Փորձագետը պարզաբանեց, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն կարող է այլ ճանապարհով գնալ՝ վերանայել ներդրումային ծրագրերը, որոնց ծավալն այսօր ավելի քան 30 միլիարդ դրամ է կազմում: «Սակայն եթե ներդրումային ծրագիրը կրճատվի, ապա ընկերության համար անհարմար սակագների պայմաններում օպերատիվ կայունություն ապահովելու համար այն ստիպված կլինի, օրինակ, դադարեցնել աշխատանքը Աբովյանում գազի ստորգետնյա պահեստավորման հնարավորությունների ընդլայնման ուղղությամբ, ինչը կարեւորագույն բաղադրիչներից մեկն է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության համակարգում:
Ընկերության ներդրումների առյուծի բաժինն ուղղվում է հենց գազի ստորգետնյա պահեստավորման հնարավորությունների ընդլայնմանը: Այսօր Աբովյանում պահեստավորման ծավալը մոտ 130 միլիոն խորանարդ մետր է կազմում: Հաշվի առնելով տարածաշրջանային անկայունությունը՝ գազի պահեստավորման փուլային ընդլայնում է անհրաժեշտ»,- եզրափակեց նա:
Նշենք, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից գազի սակագնի բարձրացման հայտի շրջանակներում Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն առաջարկում է գինն անփոփոխ թողնել բնակչության համար եւ ավելացնել այն ջերմոցային տնտեսությունների, պահածոներ, խմիչքներ եւ կաթնամթերք արտադրողների համար՝ 212-ից 224 դոլար հազար խորանարդ մետրի դիմաց: .

При росте тарифов на газ для бизнеса на 10% в краткосрочной перспективе (чуть больше года) будет зафиксирован рост цен на товары примерно на 5%, а в среднесрочной перспективе – на 15-17%. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил эксперт в области энергетики Ваге Давтян.
«Очевидно, что повышение тарифов для бизнеса опосредованно скажется на покупательской способности населения», - отметил он.
По его словам, повышение тарифов для бизнеса на 36%, которое предлагает «Газпром Армения», приведет к росту цен для населения уже осенью и углублению бедности, а предложение КРОУ в целом является социально ориентированным.
«Однако, на мой взгляд, компания не настроена на то, чтобы принять предложение КРОУ, а проблемы поставок газа, о которых говорит в своих аргументах «Газпром Армения», действительно могут возникнуть. Компания осуществляет регулярную модернизацию газотранспортной системы, что требует серьезных вложений», - подчеркнул Давтян.
Эксперт пояснил, что «Газпром Армения» может пойти и по другому пути: пересмотреть инвестиционные  программы, объем которых сегодня составляет более 30 млрд. драмов.
«Однако если инвестиционная программа будет сокращена, то для того чтобы суметь обеспечить оперативную стабильность в условиях неудобных для компании тарифов, она будет вынуждена, например, прекратить работы, направленные на расширение возможностей подземного газового хранилища в Абовяне, являющегося одним из важнейших компонентов в системе энергетической безопасности Армении. Львиная доля инвестиций компании направляется как раз на расширение возможностей ПГХ. Сегодня вместимость хранилища в Абовяне составляет порядка 130 млн. кубометров. С учетом же региональной нестабильности поэтапное расширение газохранилища является необходимым»,- заключил он.
Отметим, что в рамках заявки ЗАО «Газпром Армения» по повышению тарифа на газ Комиссия по регулированию общественных услуг Армении предлагает оставить цену неизменной для населения и повысить ее для тепличных хозяйств, производителей консервов, напитков и молочных продуктов с 212 до 224 долларов за тысячу кубометров.