Ամեն տարի հուլիսի 1-ին Հայաստանում նշվում է մասնագիտական տոն՝ Դատախազության աշխատողի օրը, որը հաստատվել է մարտի 7-ին՝ կառավարության 207-Ն որոշմամբ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին, անկախություն հռչակելով, Հայաստանի երրորդ Հանրապետության Գերագույն խորհուրդը հայտարարեց, որ նախկին օրենսդրական եւ այլ ակտերը երկրի տարածքում կգործեն այնքանով, որքանով դրանք չեն հակասում Անկախության հռչակագրի գաղափարներին: «Դատախազության մասին» ԽՍՀՄ օրենքը նույնպես դասվեց սկզբունքներին չհակասող ակտերի թվին, եւ անկախ Հայաստանի Հանրապետության դատախազական մարմինները մինչեւ նոր օրենքի ընդունումն առաջնորդվում էին այս օրենքով: Ազգային օրենսդրության ստեղծման ճանապարհին առաջին քայլերից մեկը, որ կարգավորում էր դատախազության գործունեությունը, 1995 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանի դատախազության կառուցվածքում Զինվորական դատախազության, որպես առանձին ստորաբաժանման, ստեղծումն էր: 1995 թ. հուլիսի 5-ին ընդունվեց ՀՀ առաջին Սահմանադրությունը, որի 103-րդ հոդվածը սահմանում է դատախազության գործառույթներն ու խնդիրները: «Դատախազության մասին» ազգային օրենքն ընդունվել է 1998 թվականի հուլիսի 1-ին, այն ուժի մեջ է մտել 1999 թվականի հունվարի 12-ին: 1999-ի սկզբին, «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, ձեւավորվել են Հայաստանի դատախազության կառուցվածքային նոր ստորաբաժանումներ՝ Գլխավոր դատախազությունը՝ իր վարչություններով եւ բաժիններով, մարզերի, Երեւան քաղաքի, Երեւան քաղաքի համայնքների դատախազությունները, կայազորների ռազմական դատախազությունները: Այսօր իրենց մասնագիտական տոնին դատախազության բոլոր աշխատակիցները շնորհավորանքներ են ընդունում ղեկավարությունից եւ ընկերներից, իսկ առավել աչքի ընկած աշխատակիցներին պարգեւատրում են պետական պարգեւներով եւ հուշանվերներով:

Ежегодно 1 июля в Армении отмечается профессиональный праздник - День работника прокуратуры, установленный решением правительства республики от 7 марта за номером 207-Н.
21 сентября 1991 года, провозгласив независимость, Верховный Совет третьей Республики Армения объявил, что бывшие законодательные и другие акты будут действовать на территории страны в таких пределах, в каких не противоречат идеалам Декларации о независимости. К числу актов не противоречивших принципам был причислен также Закон СССР «О прокуратуре», и прокурорские органы независимой Республики Армения до принятия нового закона в своей деятельности руководствовались этим законом. Одним из первых шагов на пути создания национального законодательства, регулирующего деятельность прокуратуры явилось то, что 5 октября 1995 года в структуре Прокуратуры Армении, как отдельное подразделение, была создана Военная прокуратура. 5 июля 1995 года была принята первая Конституция Республики Армения, статья 103 которой определяет функции и задачи прокуратуры. Национальный закон о прокуратуре был принят 1 июля 1998 года, он вступил в действие 12 января 1999 года. В начале 1999 года согласно Закону «О прокуратуре» были сформированы новые структурные подразделения Прокуратуры Армении: Генеральная прокуратура со своими управлениями и отделами, прокуратуры областей, города Еревана, общин города Еревана и военные прокуратуры гарнизонов. Сегодня в свой профессиональный праздник все работники прокуратуры получают поздравления от руководства и друзей, а наиболее отличившихся сотрудников награждают государственными наградами и памятными подарками.