Միացյալ Նահանգները Թուրքիայի կառավարությանը կոչ է արել պահպանել Ստամբուլում Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակը, որպես թանգարան՝ դրանով իսկ մերժելով Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի այն մզկիթի վերածելու առաջարկը։
«Թուրքական կառավարությունը Սուրբ Սոֆիայի տաճարը կառավարել է թանգարանի կարգավիճակով, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից պաշտոնապես ճանաչվել է որպես Ստամբուլի պատմական հուշարձանների մաս եւ ընդգրկվել է Համաշխարհային ժառանգության ցանկում։
Մենք վճռականորեն կոչ ենք անում Թուրքիայի կառավարությանը շարունակել պահպանել Սուրբ Սոֆիայի տաճարը որպես թանգարան՝ որպես կրոնական ավանդույթների ու բազմազան պատմության հանդեպ իր հարգանքին հավատարմության օրինակ եւ այն հասանելի դարձնել բոլորի համար: Այս հազվագյուտ օբյեկտը գեղարվեստական եւ տեխնիկական հանճարեղության կրոնական արտահայտություն է, որն արտացոլված է նրա հարուստ ու բարդ 1500-ամյա պատմության մեջ:
Ավելին, տաճարի կարգավիճակը, որպես թանգարան, աշխարհի տարբեր երկրներից մարդկանց թույլ է տալիս վայելել այն եւ մտորել այս հոյակապ ձեռքբերման շուրջ:
Միացյալ Նահանգները Սուրբ Սոֆիայի տաճարի կարգավիճակի փոփոխումը դիտարկում է որպես այս հիանալի շենքի եւ կրոնական տարբեր ավանդույթների ու մշակույթների մարդկանց միջեւ որպես հիմնական կամուրջ ծառայելու նրա անգերազանցելի կարողության ժառանգության նվազում:
Մենք ձգտում ենք շարունակել աշխատել Թուրքիայի կառավարության հետ՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակի, այդ թվում՝ կրոնական եւ մշակութային վայրերի պահպանման շուրջ»,- նշվում է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հայտարարության մեջ:

Соединенные Штаты призвали правительство Турции сохранить статус собора Святой Софии в Стамбуле в качестве музея, отвергнув тем самым предложение президента Турции Тайипа Эрдогана о превращении собора в музей.
«Правительство Турции управляло собором Святой Софии в качестве музея как музеем, официально признанного ЮНЕСКО частью исторических памятников Стамбула и внесенного в список Всемирного наследия, выдающимся образом почти столетие.
Мы настоятельно призываем правительство Турции и впредь сохранять собор Святой Софии в качестве музея как образца своей приверженности уважению религиозных традиций и разнообразной истории, и обеспечить его доступность для всех. Этот экстраординарный объект является свидетельством религиозного выражения художественного и технического гения, отраженного в его богатой и сложной 1500-летней истории.
Более того, статус собора как музея позволил людям со всего мира получить доступ и задуматься об этом великолепном достижении.
Соединенные Штаты рассматривают изменение статуса собора Святой Софии как уменьшение наследия этого замечательного здания и его непревзойденной способности - столь редкой в современном мире - служить человечеству в качестве крайне необходимого моста между людьми различных религиозных традиций и культур.
Мы стремимся продолжать работать с правительством Турции по широкому кругу вопросов, представляющих взаимный интерес, включая сохранение религиозных и культурных объектов», - отмечается в заявлении госсекретаря США Майка Помпео.