Դեռ նախորդ գումարման Ազգային ժողովի աշխատանքների ընթացքում մենք դեմ էինք արտահայտվել գործուղման մեջ գտնվող պատգամավորների կողմից քվեարության մասին նամակներ թողնելու պրակտիկային: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Գեւորգ Գորգիսյանը՝ ի պատասխան խնդրանքին մեկնաբանել խորհրդարանական մեծամասնության նախաձեռնությունը՝ Ազգային ժողովի կանոնակարգում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ, ըստ որի՝ հիվանդ պատգամավորներին հնարավորություն կտրվի գրավոր հայտնել իրենց քվեարկության մասին, ինչպես դա ներկայումս արվում է գործուղման մեջ գտնվող խորհրդարանականների կողմից։
Ըստ Գորգիսյանի՝ պատգամավորը քվեարկում է իր կարծիքի եւ խղճի հիման վրա, իսկ կարծիքն այն մասին, թե ինչպես է նա քվեարկելու, պետք է ձեւավորվի խորհրդարանում օրենսդրական նախաձեռնության քննարկման հիման վրա: «Ուստի մենք սխալ ենք համարում քվեարկել մի հարցի համար, որի քննարկմանը պատգամավորը չի մասնակցել: Նույն խնդիրն առաջանում է նաեւ հիվանդության դեպքում: Ավելին, այժմ վտանգ կա, որ պատգամավորները կսկսեն չարաշահել այս գործիքը՝ չգալով նիստերին, բայց, միեւնույն ժամանակ, մասնակցելով քվեարկությանը։ Իսկ ինչ վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի դատավորների առաջիկա ընտրություններին, ապա դրանք անցկացվում են գաղտնի քվեարկությամբ, ուստի քվեարկությանը գրավոր տեսքով մասնակցելը բացառվում է»,- եզրափակեց Գեւորգ Գորգիսյանը:
Հիշեցնենք, որ իշխող «Իմ քայլը» դաշինքը Կանոնակարգի նոր փոփոխություններ է նախաձեռնել, քանի որ դրա արդեն 8 պատգամավոր վարակվել է կորոնավիրուսով եւ Ազգային ժողովում անհրաժեշտ քանակությամբ ձայներ ապահովելու խնդիրներ են առաջացել: Իշխող դաշինքն առաջարկում է թույլ տալ, որպեսզի հիվանդության դեպքում պատգամավորները քվեարկեն հեռավար կարգով:

Мы еще в период работы Национального Собрания предыдущего созыва высказались против практики оставлять письма депутатами, отправившимися в командировку, о голосовании. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил секретарь парламентской фракции партии «Светлая Армения» Геворк Горгисян в ответ на просьбу прокомментировать инициативу парламентского большинства о внесении изменений в Регламент Национального Собрания, согласно которым больным депутатам будет дана возможность письменно сообщать о своем голосовании, как это делается сейчас находящимися в командировке парламентариями.
По словам Горгисяна, депутат голосует исходя из своего мнения и совести, а мнение о том, как он проголосует, должно быть сформировано по итогам обсуждения законодательной инициативы в парламенте. «Поэтому мы считаем неправильным голосовать по вопросу, в обсуждении которого депутат не участвовал. Та же проблема возникает и в случае болезни. Более того, сейчас существует опасность, что депутаты начнут злоупотреблять этим инструментом, не приходя на заседания, но при этом участвуя в голосовании. Что же касается предстоящих выборов судей Конституционного суда, то они проводятся тайным голосованием, и поэтому участие в голосовании в письменном виде исключается», - заключил Геворк Горгисян.
Напомним, что правящий блок «Мой шаг» инициировал новые поправки в Регламент, поскольку уже 8 его депутатов заражены коронавирусом, и возникли проблемы с обеспечением в Национальном Собрании нужного количества голосов. Правящий блок предлагает разрешить депутатам в случае болезни голосовать удаленно.