«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Օրեր առաջ ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության ակտիվիստները ակցիա էին իրականացրել՝ նամակներ հանձնելով ԵՄ պատվիրակությանը, ԵԱՀԿ երկրների դեսպանատներին, ՄԱԿ-ի գրասենյակին:
ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպությունը, «փաստելով, որ ժողովրդավարությունն անհնարին է առանց իրավունքի գերակայության սկզբունքի հարգման եւ պահպանման, իսկ երկրի բարձրագույն օրենքի կոպիտ անտեսումն ու ոտնահարումը, Սահմանադրական դատարանի անկախության նկատմամբ ոտնձգության հանդուրժումը վտանգում է եւ իսպառ վտանգելու է ողջ դատական իշխանության անկախությունը Հայաստանի Հանրապետությունում, կոչ է անում նշյալ կառույցներին զերծ մնալ կողմնակալ հակաժողովրդավարական հայտարարություններից եւ տիրող հակաիրավական իրավիճակին տալ օբյեկտիվ ու անաչառ գնահատական/արձագանք»։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, իշխանությունները անակնկալի են եկել ակցիայի՝ սպասվածից ավելի բազմամարդությունից: Բանն այն է, որ նրանք խորապես վստահ են եղել, թե «նախկինները» ներուժ չունեն եւ չեն կարողանա մարդ հանել փողոց:
Ավելին, ըստ մեր աղբյուրների, Նիկոլ Փաշինյանին սկզբից զեկուցել են, թե «հազիվ մի տասը հոգի կարողանան հավաքել»: Ի վերջո, իշխանությունների զարմանքն այնքան մեծ է եղել, որ նույնիսկ արտակարգ դրությամբ պայմանավորված՝ հավաքը ցրելու գործողություններ չեն իրականացրել: Թերթի՝ կառավարության աղբյուրը փոխանցում է, թե Փաշինյանը «պատեպատ է տվել» իրեն սխալ տեղեկություններ զեկուցողներին»:

YEREVAN. – Past daily writes: A few days ago, the activists of the RPA [former ruling Republican Party of Armenia] youth organization staged a protest, handing letters to the EU delegation, the embassies of the OSCE member states, and the UN office.
The RPA youth organization "(…) calls on the mentioned structures to refrain from biased, anti-democratic statements, and to give an objective and impartial assessment/response to the current illegal situation [in the country]."
According to Past newspaper’s information, the authorities were surprised by the protest being crowded more than expected. The thing is that they were deeply confident that the "former [authorities]" have no potential and will not be able to take anyone to the streets.
Moreover, according to our sources, [PM] Nikol Pashinyan was initially reported that "they [the ex-authorities] will be able to assemble barely ten people." Ultimately, the authorities’ astonishment was so great that they did not even take action to disperse the rally due to the [current] state of emergency [in Armenia].