Լատվիական խոշորագույն delfi.lv էլեկտրոնային պարբերականում հրապարակվել է Լատվիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի հոդվածը, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև։
«Զոհին մեղադրելը կամ հանցագործության պատասխանատվությունը զոհի վրա դնելը սովորական պրակտիկա է: Դա բռնաճնշման բաղադրիչներից է ու օգտագործվել է միջազգային պրակտիկայում: Հոլոքոստի ժամանակ կային նացիստներ, որոնք օգտագործում էին բոլոր հնարավոր միջոցները՝ սարսափելի ցեղասպանության մեղքը հենց իրենց՝ հրեաների վրա բարդելու համար: Հոլոքոստը ժխտողները նույնպես հայտնի են իրենց այդ գործելաոճով։ Զոհին մեղադրելը լայնորեն օգտագործվել է երիտթուրքերի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ծրագրելիս և իրականացնելիս: Զոհին մեղադրելը դեռևս օգտագործվում է`այսօր և հիմա:
Հուլիսի 12-ին Ադրբեջանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը հանդիսացող Տավուշի մարզում, որը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղից 150 կմ հեռավորության վրա, ագրեսիայի գործողություն սանձազերծեց։ Դա նպատակ էր հետապնդում հայ ժողովրդի տարածքի հաշվին բարելավելու ադրբեջանական ռազմական դիրքերը` այն վայրերում, որտեղ ագրեսիան ամենաքիչն էր սպասելի: Ադրբեջանի զինված ուժերը հրետանային կրակով և անօդաչու թռչող սարքերով նաև թիրախավորեցին ՀՀ Տավուշի մարզի Մովսես, Այգեպար, Չինարի և Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղերը՝ էական վնաս հասցնելով ինչպես քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, այնպես էլ բնակելի շինություններին:
Ապացույցներ կան, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հրետանին և զրահատեխնիկան են տեղակայել են բակերում և Աղդամ գյուղում գտնվող բնակելի տների միջև, որի դիմաց Հայաստանի Չինարի գյուղն է: Այդ դիրքերից է, որ ադրբեջանցիները թիրախավորել են հայկական գյուղերը, որպեսզի տպավորություն ստեղծեն, թե Հայաստանը նշանառության տակ է առել Ադրբեջանի քաղաքացիական օբյեկտները: Հայաստանի զինված ուժերն արեցին այն, ինչ պետք է անի ցանկացած այլ պետություն նման իրավիճակներում. պաշտպանել հայրենիքի ինքնիշխան տարածքը: Եվ նրանք դա հաջողությամբ արեցին՝ ևս մեկ անգամ հաստատելով, որ փողը չի կարող միշտ և ամենուր գնել արդյունավետ բանակ․ աքսիոմ, որը XIX դարի սկզբին խորհուրդ կտար ժամանակակից դարաշրջանի մեծագույն ռազմավարական մտածող Կառլ ֆոն Կլաուզևիցը:
Հայաստանի դեմ այդ անհաջող ագրեսիա սկսելուց և Ադրբեջանի ռազմական դիրքերը բարելավելու լիակատար ձախողումից հետո, այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը հուսահատվեց: Ջեյհուն Բայրամովին նոր արտաքին գործերի նախարար նշանակելուց կարճ ժամանակ անց Ադրբեջանի նախագահն ապշեցուցիչ հայտարարություն արեց. «(...) որոշ դիվանագետներ մատնել են պետությանը, դավաճանություն են գործել և չեն թաքցնում դա: Դրանք վերահսկվում են այն երկրների գաղտնի ծառայությունների կողմից, որտեղ նրանք ապրում են: Մենք ունենք բավարար տեղեկատվություն»: Ըստ ամենայնի, Բաքվում տրամադրության այդ փոփոխությունը արտերկրում աշխատող այդ երկրի դիվանագետներից ոմանց շատ է նյարդայնացրել և նույնիսկ դրդել է նրանց սադրիչ գործողությունների:
Սադրանքները նպատակ ունեն «ապացուցելու իրենց հայրենասիրությունը» իրենց մայրաքաղաքին, որտեղ զոհին մեղադրելը արդեն վաղուց է հանդիսանում է իրենց «հայկական քարոզչության» գլխավոր առանձնահատկությունը: Որոշ մայրաքաղաքներում, այդ թվում` Ռիգայում, տեղական օրենքների հստակ ոտնահարմամբ, կազմակերպվեցին սադրիչ հայտարարություններով համեմված հակահայկական ակցիաներ: Այդ ագրեսիվ պահվածքը հանգեցրեց Մոսկվայի, Բրյուսելի, Վարշավայի, Լոնդոնի, ԱՄՆ-ի և այլ վայրերում ադրբեջանական և հայկական համայնքների միջև բախումների: Դրանք հանգեցրին նաև սփյուռքում հայկական ունեցվածքի պղծմանն ու դիտավորյալ վնասմանը:
Ադրբեջանի կողմից իր սահմանների ներսում հայերին և Հայաստանը երեք տասնամյակ շարունակ որպես թշնամի ներկայացնելը (դեհումանիզացիան) հանգեցրել է տրամաբանությունից զուրկ ատելությանը, որն այժմ արտահանվում է և զարմանք առաջացնում ամենուր։ Հուլիսի 14-ին պատերազմ սկսելու պահանջով Բաքվում տեղի ունեցած հանրահավաքը, իր «մա՛հ հայերին» վանկարկումներով, ցավոք, հիշեցրեց 1988թ․ Սումգայիթ և 1990թ․ Բաքվում հայերի դեմ իրագործված դաժան ջարդերի մասին: Երբ անգլիացի մտածող Թոմաս Հոբսն իր տեսությամբ խոսում էր, որ մարդկությունը գտնվում է «բոլորը բոլորի դեմ պատերազմի» վիճակում, նա նկարագրում էր մարդկային կյանքը, ինչպես այն գոյություն ուներ մինչեւ քաղաքացիական հասարակությունը։ Երբ գերմանացի քաղաքական տեսաբան Կարլ Շմիթը պնդում էր, որ «այլոց սպանելու պատրաստակամությունն այն պարզ պատճառով, որ նրանք թշնամական խմբի անդամ են», քաղաքականության մեջ «ամենաթողության բարձրագույն աստիճանն» է, նա առաջին ձեռքից գիտեր, թե ինչի մասին է խոսքը: Նա վերապրել է Առաջին աշխարհամարտը։
Եթե ցանկանում ենք կարճ հայացք նետել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ոչ վաղ պատմությանը, պետք է շեշտենք, որ այդ տարածաշրջանը երբևէ չի եղել Ադրբեջանի Հանրապետության մաս: Այն չի եղել Ադրբեջանի կազմում, երբ 1991 թվականին վերջինս հռչակեց իր անկախությունը: Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի մասը չէր նաև երբ այն առաջին անգամ ստեղծվեց 1918 թվականին:
Ինչպե՞ս է դա հնարավոր, գուցե դուք զարմանաք: Պատասխանը բավականին պարզ է: 1920թ.-ին տարածաշրջանի խորհրդայնացումից հետո Լեռնային Ղարաբաղը, իր ժողովրդի կամքին հակառակ, մտցվեց բոլշևիկյան Ադրբեջանի կազմ՝ որպես ինքնավար մարզ, համաձայն Ռուսաստանի Կոմկուսի Կովկասի բյուրոյի 1921 թվականի որոշման, որն այդ ժամանակ գլխավորում էր Իոսիֆ Ստալինը: Ավելին, ոչ վերը նշված Բյուրոն, ոչ Ստալինը իրավասու չեն եղել նման որոշում կայացնելու: Հետևաբար, կան բոլոր հիմքերը պնդելու, որ 70 տարի շարունակ Ղարաբաղը բռնակցված է եղել Խորհրդային Ադրբեջանին: Հարկ է նշել, որ 1988-ին, հոկտեմբերին, Լատվիայի ժողովրդական ճակատի 1-ին համագումարի ժամանակ, նշանավոր հայ գրող Սիլվա Կապուտիկյանն ասել է, որ հայկական ժողովրդական շարժման նպատակը Ղարաբաղն Ադրբեջանի վարչական ենթակայությանից ազատելն է: Համագումարի պատվիրակները միաձայն ծափահարություններով իրենց աջակցությունն են հայտել։
Այժմ ես կցանկանայի ընթերցողի ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանի կողմից բարձրացված և օգտագործված մի քանի ապակողմնորոշիչ կետերի վրա: Ադրբեջանի ներկայացուցիչները հոգնեցուցիչ կերպով կրկնում են, որ հենց Հայաստանն էր «նախաձեռնել գրոհները», որպեսզի «սպառնա էներգետիկ և տրանսպորտային գծերի բնականոն գործունեությանը, ինչպիսիք են Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին, Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը» և այլն՝ ակնարկելով, որ Հայաստանը «սպառնում է Եվրոպայի էներգետիկ անկախությանը»: Հասկանալի է, որ նման պնդումների ընթերցողները կարիք չունեն տեղեկացված լինելու ռազմական գործերում հեղափոխության մասին, բառակապակցություն, որ ամփոփում է ռազմարվեստի բնագավառում այն փոփոխությունները, որոնք բերվել են նոր տեխնոլոգիաների նորարար կիրառմամբ։ Նրանց հարկավոր չէ նաև հիշեցնել, որ այսօրվա աշխարհում առաջադեմ զինված ուժերին հարկավոր չէ ֆիզիկապես տեսնել թիրախն այն ոչնչացնելու համար: Հայաստանը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և Ադրբեջանը՝ յուրաքանչյուրը կարող են թիրախավորել միմյանց տարածների առանցքային ենթակառուցվածքները: Այս երկրներից և ոչ մեկը կարիք չունի հարևան երկիրը գրավելու կամ ցամաքային զորքեր օգտագործելու, որպեսզի ոչնչացնի որոշակի թիրախը:
Մենք պետք է կենտրոնանք կարողությունների և նպատակների տարբերության վրա։ Հայաստանի հիմնական խնդիրն է ապահովել մեր ինքնիշխանությունը, մեր սահմանները, մեր երկրի և ժողովրդի անվտանգությունը և խթանել գլոբալ անվտանգությունը: Հայաստանի պաշտոնյաները չեն մտածում, առավել ևս՝ չեն արտահայտվում Ադրբեջանի տարածքում քաղաքացիական ենթակառուցվածքները հարձակման ենթարկելու մասին: Մինչդեռ վերջերս աշխարհը ցնցվեց, երբ տեղեկացավ, որ Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես չի բացառում, որ իր երկիրը հրթիռային հարձակում կգործի ՀՀ Մեծամորի ատոմակայանի վրա: Այդ աննախադեպ հայտարարությունը հստակ ցույց է տալիս ցեղասպան և պետության կողմից հովանավորվող միջուկային ահաբեկչության մտադրությունների մասին:
Ադրբեջանի նախագահը քարոզում է, որ Հայաստանի ղեկավարությունն այդ հակամարտությամբ ցանկանում է «ուշադրությունը շեղել ներքին խնդիրներից»: Ես կարծում եմ, որ մենք չպետք է մոռանանք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ամենաառանցքային տարբերություններից մեկն այն է, որ առաջինը կառուցում է ժողովրդավարական պետություն, իսկ վերջինս էլ ավելի է խրվում ավտորիտարիզմի մեջ: Հայաստանում ընդդիմադիր ուժերը ադրբեջանական ագրեսիայի ժամանակ կանգնեցին հայկական բանակի կողքին, որը պաշտպանում էր մեր երկիրը: Ադրբեջանում, այնուամենայնիվ, ոստիկանության հետ ցուցարարների բախումն օգտագործվեց որպես «ներքին թշնամուն» լռեցնելու մեկ այլ պատրվակ: Washington Post-ի եզրակացությունն այս առումով շատ տեղին էր․ «Պրն. Ալիևի երկաթե բռունցքի օգտագործումն իր քննադատներին ոչնչացնելու համար հակառակ է ժողովրդավարությանը, ինչի պատճառով բոլորն էլ պետք է անհանգստանան այդ անկառավարելի բռնակալի համար»:
Այստեղ մենք հանգում են ամենակարևոր հարցին։ Ի՞նչ կարելի է անել այս պահից սկսած իրավիճակը կարճաժամկետ արդյունավետ քայլերով լիցքաթափելու համար։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (ԱՄՆ, Ռուսաստան և Ֆրանսիա) առաջարկել են հաստատել հրադադարի վերահսկման միջազգային վստահելի մեխանիզմ ոչ միայն Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության շփման գծում, այլև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Միջնորդները նշել են, որ «առանց այդպիսի մեխանիզմի կողմերը կշարունակեն մեղադրել միմյանց շփման գծում և Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին մահացու գրոհներ նախաձեռնելու համար»: Հայկական կողմերն ընդունել են այս առաջարկը և շարունակում են աջակցություն հայտնել դրա հրատապ ներդրման համար: Ավելին, հուլիսի 16-ին հրադադարի հաստատումից ի վեր, ադրբեջանցիները մի շարք դեպքերում խախտել են ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին պայմանավորվածությունները: Եվ, ինչպես արեցին 1990-ականներին, նրանք հակված են հարձակվելու և հակառակ կողմին մեղադրելու։
Երկրորդ․ Հայաստանը ողջունել և վերահաստատել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ «համաշխարհային հրադադար» հաստատել կոչը։ Այդ առումով Ադրբեջանը ևս լռում է։
Երրորդ․ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հորդորել և շարունակում են կողմերին հորդորել զերծ մնալ թշնամական հռետորաբանությունից: Դժբախտաբար, մենք ականատես ենք եղել Ադրբեջանում հայատյացության աճի և անխոհեմ ատելության խոսքի: Սա պետք է անմիջապես դադարեցնել: Անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները հրապարակայնորեն հրաժարվեն ուժի կիրառումից (դրա և օգտագործման սպառնալիքներից): Ադրբեջանի ղեկավարությունը պետք է ընդունի, որ խաղաղ բանակցություններին այլընտրանք չկա:
Չորրորդ․ Ողջ միջազգային հանրությունը պետք է աներկբայորեն սատարի լարվածության նվազեցումը, հորդորի բոլոր կողմերին ձեռնպահ մնալ որևէ գործողությունից, որը հետագայում կարող է նպաստել իրավիճակի սրմանը։ Այս համատեքստում Ադրբեջանի գլխավոր դաշնակից Թուրքիան գործել է ամեն կերպ, բացի կառուցողականից։ Հայաստանի նկատմամբ սպառնալիքների աննախադեպ մակարդակը թուրքական արձագանքի մասն է կազմել։ Դրա վկայությունն են թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունները, որոնք իրականացվում են հուլիսի 29-ից մինչև օգոստոսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում, որոնք ներառում են ականանետներ, զրահապատ փոխադրիչներ և երևակայական թիրախներին հարվածող հրետանի, ինչպես նաև ուղղաթիռներ և մարտական ինքնաթիռներ Բաքվում, Նախիջևանում, Գյանջայում, Քյուրդամիրում և Եվլախում (այսինքն` Հայաստանի արևմտյան և արևելյան սահմաններում և Լեռնային Ղարաբաղից ոչ հեռու): Պարզ է, որ դրանք պաշտպանական բնույթի վարժություններ չեն: Հայաստանի դեմ ագրեսիայի ընդլայնված աշխարհագրությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առաջին իսկ օրվանից եղել է Ադրբեջանի ռազմավարությունը, երբ բացի Արցախի դեմ պատերազմից, Ադրբեջանը բոլոր կողմերից հարձակվեց Հայաստանի սահմանների վրա և Թուրքիայի հետ միասին շրջափակում պարտադրեց, որը շարունակվում է ցայսօր։
Սպառնալիքների լեզուն պետք է դադարեցնել։ Հայաստանն ու աշխարհասփյուռ հայությունը չեն հանդուրժի ևս մեկ ցեղասպանություն»:

An article by Tigran Mkrtchyan, the Ambassador of Armenia to Latvia, was published in delfi.lv, one of the largest Latvian online periodicals. The article runs as follows:
Victim blaming or placing the responsibility of a crime upon its victim is a common practice. It is essential to bullying and oppression and it has been used on a broad international scale. During the Holocaust, there were Nazis who used all possible means to shift the blame for the horrible genocide on the Jews themselves. Holocaust deniers have been known to do the same thing. Victim blaming was widely used by the Young Turks as they planned and executed the Armenian genocide. Victim blaming is still being used, today and now!
On July 12, Azerbaijan initiated an act of aggression against the sovereign territory of Armenia in the Tavush region, 150 km away from Nagorno-Karabakh. Its aim was to improve the Azerbaijani military positions, at the expense of the Armenian people’s, in those places where aggression was least expected. Azerbaijan’s armed forces also targeted the villages of Movses, Aygepar, Chinari, and Nerkin Karmiraghbyur in the Tavush region of Armenia with artillery fire and drones, causing significant damage to both the civilian infrastructure and residential houses.
There is evidence that Azerbaijan’s armed forces deployed artillery and armored vehicles in the courtyards and between residential houses in the village of Aghdam, which faces Armenia’s Chinari village. It is from these positions that the Azeris targeted Armenian villages, in order to make it look like Armenia retaliated against Azerbaijani civilian targets. Armenian Armed Forces did what any other state must do in similar situations: protect the sovereign territory of the homeland. And they did that successfully, once again confirming that money cannot always and everywhere buy an effective army, an axiom which the greatest strategic thinker of modern times Carl von Clausewitz would have advised at the beginning of 19th century.
Soon after the start of this failed aggression on Armenia, and the complete failure to improve Azerbaijan’s military positions, the President of that country - Ilham Aliyev- became despondent. Shortly after appointing the new Foreign Minister, Mr. Jeyhun Bayramov, the Azerbaijani President made a startling statement: “(…) some diplomats have betrayed the state, committed treason and do not conceal it. They are controlled by the secret services of the countries they live in. We have sufficient information.” Apparently, this mood swing in Baku has made some of its diplomats abroad very nervous and has even led them to become provocative.
Provocations “prove their patriotism” to their capital, where victim-blaming has long been the main feature of their “Armenian narrative.” In some capitals, including Riga, and in clear breach of local laws, anti-Armenian rallies laden with provocative statements were organized. This aggressive behavior led to clashes between Azerbaijani and Armenian communities in Moscow, Brussels, Warsaw, London, in various parts of the USA and other places. They also led to the desecration and intentional damage of Armenian property in the diaspora.
Three decades of Azerbaijan’s dehumanizing Armenians and Armenia within its borders have resulted in irrational hatred, which is now being exported abroad and is raising eyebrows everywhere. The July 14 pro-war rally in Baku, with its chants of “death to Armenians,” were sadly reminiscent of the Sumgait 1988 and Baku 1990 brutal pogroms of Armenians. When the English thinker Thomas Hobbes articulated his theory, that mankind is in a state of “war of all against all”, he was describing human life as it existed before civil society. When the German political theorist Carl Schmitt claimed that “the willingness to kill others for the simple reason that they are members of a hostile group” is the “ultimate degree of dissociation” in politics, he knew firsthand what he was talking about. He had lived through World War I.
If we want to search for the roots of the Nagorno-Karabakh conflict, we must emphasize that this region has never been a part of the Republic of Azerbaijan. It was not within Azerbaijan when the latter declared its independence in 1991. Nagorno-Karabakh was not a part of Azerbaijan when it was first created in 1918.
How is that possible, you may wonder? The answer is quite simple. After the Sovietization of the region in 1920, Nagorno-Karabakh, against the will of its people, was included within the borders of Bolshevik Azerbaijan as an autonomous region, in accordance with the 1921 decision of the Caucasian Bureau of the Communist Party of Russia, led by Joseph Stalin. What is more, neither the above-said Bureau nor Stalin had the legal authority to make such a decision. Therefore, it is closest to the fact to claim that for 70 years the region of Karabakh was annexed to Soviet Azerbaijan. It is worth mentioning that in October 1988, during the 1st congress of the Latvian Popular Front, eminent Armenian writer Silva Kaputikyan said that the goal of the Armenian popular movement is to free Karabakh of its administrative subordination to Azerbaijan. The congress delegates expressed their support by unanimous applause
Now I would like to draw the reader’s attention to a few misleading points raised and used by Azerbaijan. The representatives of Azerbaijan are repeating ad nauseam that it was Armenia that “initiated the attacks” in order to “threaten the normal functioning of energy and transport lines, as Baku-Tbilisi-Kars railway, Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline” etc., hinting that Armenia is “threatening Europe’s energy independence.” I know that readers of such claims do not need to be informed about RMA (revolution in military affairs): the changes in the nature of warfare brought about by the innovative application of new technologies. Nor do they need to be reminded that in today’s world, an advanced military does not need to physically see a target in order to destroy it. Armenia, Nagorno-Karabakh Republic and Azerbaijan each have the capacity to target key infrastructures in each other’s territory. None of these countries needs to invade its neighbor or use ground troops in order to destroy a specific target.
What we must focus on is the difference between capacities and goals. Armenia’s main task is to ensure our sovereignty, our borders, the security of our country and people, and to promote global security. Armenian officials do not think – let alone speak – about attacking civilian infrastructures inside Azerbaijan. Yet quite recently, the world was shocked to learn that the Defense Ministry of Azerbaijan officially did not rule out the possibility that his country would launch a missile attack on the Metsamor nuclear power plant in Armenia. This unprecedented statement clearly shows genocidal intent and state-sponsored nuclear terrorism.
The President of Azerbaijan is preaching that Armenian leadership wishes by this conflict “to distract attention from internal problems.” Well, I think that we should not forget that one of the most important differences between Armenia and Azerbaijan is that the former is building a democratic state, while the latter is further falling into authoritarianism. The opposition forces in Armenia during the Azerbaijani aggression stood behind the Armenian Army, which was defending our country. In Azerbaijan, however, the clashes of protesters with the police were used as another pretext to silence “the internal enemy.” The Washington Post’s conclusion was to the point in this regard. "Mr. Aliyev’s use of the iron fist to destroy his critics is the opposite of democracy and why everyone should worry about this intemperate tyrant."?
Here again we come to the most important point. What can be done from now on to de-escalate the situation with effective short-term results?
The OSCE Minsk Group Co-Chairs (the USA, Russia, and France) have offered to establish an international mechanism of reliable ceasefire monitoring not only on the Line of Contact between Azerbaijan and the Nagorno-Karabakh Republic but also between Armenia and Azerbaijan. The mediators noted that “without such a mechanism, the sides will continue to blame each other for initiating deadly attacks on the Line of Contact and Armenia-Azerbaijan border” (https://www.osce.org/mg/185746). The Armenian sides have accepted this offer and continue to express support for its urgent introduction. Moreover, since the establishment of the ceasefire on July 16, the Azerbaijanis have on a number of cases violated the arrangements on cessation of hostilities. And, as they did in the 1990s, they are prone to attack and then blame the other side.
Secondly, Armenia has welcomed and reiterated its support for the UN General Secretary’s appeal for the establishment of a “global ceasefire.” Azerbaijan is silent on this account too.
Third, the OSCE Minsk Group Co-Chairs have urged and continue to urge the sides to refrain from inflammatory rhetoric. Unfortunately, we have witnessed a further exacerbation of Armenophobia in Azerbaijan and reckless hate speech. This must stop immediately! It is necessary for the authorities of Azerbaijan to publicly renounce the use (and threats of use) of force. Azerbaijani leadership should recognize that there is no alternative to peace talks.
Fourth, the entire international society needs to unwaveringly support the de-escalation of the situation, urge all sides to refrain from any action that might further escalate the situation. In this regard, Azerbaijan’s senior ally Turkey has been anything but constructive. An unprecedented level of threats against Armenia have been part of the Turkish reaction. Evidence of this are the joint Turkish-Azerbaijani military drills on July 29 to August. 5, which include mortars, armed vehicles, and cannons striking simulated targets as well as helicopters and warplanes in Baku, Nakhijevan, Ganja, Kurdamir, and Yevlakh (i.e. on the western and eastern borders of Armenia and not far from Nagorno-Karabakh). Clearly, these are not exercises of a defensive nature. The expanded geography of aggression against Armenia has been Azerbaijani strategy from day one of the conflict of Nagorno-Karabakh, when in addition to the war against Artsakh, Azerbaijan attacked Armenian borders from all its borders and imposed blockade together with Turkey, which continues to this very day.
The language of threats needs to stop! Armenia and Armenians worldwide will not tolerate another genocide!