Սեպտեմբերի 1-ից մարմելադը, մուրաբաներն եւ ջեմերը Գերմանիայից եւ Ֆրանսիայից լրացուցիչ մաքսատուրքերով կհարկվեն Միացյալ Նահանգներ ներմուծման ժամանակ: Դրանք ապրանքների եւ ծառայությունների ցանկում կփոխարինեն պանիրներին Հունաստանից եւ թխվածքաբլիթներին Մեծ Բրիտանիայից: Լրացուցիչ տուրքերի ենթակա ապրանքների ընդհանուր ծավալը կմնա անփոփոխ` տարեկան 7,5 միլիարդ դոլար: Այս մասին նշվում է առեւտրային բանակցություններում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերի գրասենյակի հայտարարության մեջ, փոխանցում է DW-ն:
Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, պահպանվում է նաեւ տուրքերի չափը` 15 տոկոս` ինքնաթիռների եւ 25 տոկոսը` այլ ապրանքների վրա:
ԵՄ երկրների եւ ԱՄՆ-ի միջեւ առեւտրային կոնֆլիկտը ծագել է անօրինական, ինչպես թվում էր կողմերին, ավիաշինարարական ընկերությունների սուբսիդավորման պատճառով: Արդյունքում ԱՄՆ-ի կողմից Boeing-ի եւ ԵՄ-ի կողմից Airbus-ի ստացված սուբսիդիաների օրինականության վերաբերյալ բողոքներն ուղարկվել էին Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպություն (ԱՀԿ) նույն օրը` 2004 թվականի հոկտեմբերի 6-ին: 2018 թվականի մայիսին Airbus-ի համար ԵՄ սուբսիդիաները որպես Boeing-ի շահերը խախտող  ճանաչեց, եւ Միացյալ Նահանգներն այդ ժամանակ անմիջապես սպառնալիքներով հանդես եկան Եվրամիության դեմ: 2019-ի մարտին ԱՀԿ-ն կանգնեց ԵՄ-ի կողքին` պնդելով, որ ԱՄՆ-ում ապօրինի ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերվել Boeing-ին:
Այնուամենայնիվ, հոկտեմբերի 2-ին ԱՀԿ-ն պաշտոնապես թույլ տվեց ամերիկյան իշխանություններին պատժամիջոցային տուրքեր կիրառել եվրոպական ապրանքների նկատմամբ: Որոշման մեջ նշվում էր, որ տուրքերը կարող են հասնել 100 տոկոսի, եւ դրանց կողմից հարկվող ապրանքների ընդհանուր քանակը տարեկան 7.5 միլիարդ դոլար կկազմի: ԱՄՆ-ն այդ ժամանակ որոշեցին սահմանափակվել լրացուցիչ 10 տոկոսանոց հարկով ԵՄ-ից քաղավիացիայի ինքնաթիռների ներկրման համար: Բացի այդ, 25 տոկոսի չափով տույժային մաքսատուրքեր սահմանվեցին մի շարք գյուղատնտեսական եւ այլ ապրանքների համար: Մասնավորապես, դրանք անդրադարձան Եվրոպայից գրքային արտադրանքի, գործիքների, տեքստիլի, սուրճի, գինու, պանրի, ձիթապտղի յուղի եւ ծովախխունջների վրա: Պատժամիջոցների տակ ընկան առաջին հերթին Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իսպանիան եւ Մեծ Բրիտանիան, այսինքն` այն երկրները, որոնց Վաշինգտոնը մեղադրում է Airbus ավիաշինարարական կոնցեռնին սուբսիդավորելու մեջ:

Мармелады, джемы и варенья из ФРГ и Франции будут обложены дополнительными таможенными пошлинами при ввозе в США, начиная с 1 сентября. Они заменят в списке товаров и услуг сыры из Греции и печенье из Великобритании. Общий объем товаров, подпадающих под штрафные пошлины останется неизменным  на уровне 7,5 млрд долларов в год. Об этом говорится в заявлении Управления представителя США на торговых переговорах Роберта Лайтхайзера, сообщает DW
Как отмечается в документе, сохраняется и размер пошлин: 15 процентов на самолеты и 25 процентов на другие товары.
Торговый конфликт между странами ЕС и США возник из-за незаконного, как это казалось сторонам, субсидирования авиастроительных компаний. В итоге жалобы на законность субсидий, полученных Boeing от США и Airbus от Евросоюза, были направлены во Всемирную торговую организацию (ВТО) в один день - 6 октября 2004 года. В мае 2018 года ВТО признала субсидии ЕС для Airbus ущемлением интересов Boeing, США тогда сразу пригрозили Евросоюзу штрафными мерами. В марте 2019 года ВТО встала на сторону ЕС, заявив, что в США оказывалась незаконная финансовая поддержка Boeing.
Тем не менее 2 октября ВТО официально разрешила американским властям вводить штрафные сборы на европейскую продукцию. В решении указывалось, что пошлины могут достигать 100 процентов, а общая сумма облагаемых ими товаров составит 7,5 млрд долларов ежегодно. США решили на тот момент ограничиться дополнительными 10-процентными сборами на ввоз самолетов гражданской авиации из ЕС. Кроме того, были введены штрафные пошлины на ряд сельскохозяйственных и других товаров в размере 25 процентов. В частности, они затронули книжную продукцию, инструменты, текстиль, кофе, вино, сыр, оливковое масло и ракушки из Европы. Под санкции попали в первую очередь Франция, Германия, Испания и Великобритания, то есть страны, которые Вашингтон обвиняет в субсидиях авиастроительному концерну Airbus.