ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է զրկել դաշնային ֆինանսավորումից Նյու Յորքը, Վաշինգտոնը, Սիեթլը (Վաշինգտոն նահանգ) եւ Պորտլենդը (Օրեգոն), որոնց իշխանությունները չեն կանխում «անարխիան, բռնությունը եւ ոչնչացումը»: Ամերիկացի առաջնորդի համապատասխան հուշագիրը չորեքշաբթի տարածվել է Սպիտակ տան կողմից, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Իմ վարչակազմը թույլ չի տա դաշնային հարկային դոլարներն օգտագործել այն քաղաքների ֆինանսավորման համար, որոնք իրենց թույլ են տալիս անօրինականության գոտիներ դառնալ»,- նշվում է փաստաթղթում: Խոսքն այն քաղաքների մասին, որոնք ղեկավարում են դեմոկրատները: Նրանք մերժել են Սպիտակ տան ղեկավարի առաջարկներն օգտագործել ազգային գվարդիան զանգվածային բողոքները ճնշելու գործում:
Համաձայն հուշագրի` կառավարությունը նախաձեռնում է Սիեթլի, Պորտլենդի, Նյու Յորքի եւ Վաշինգտոնի դաշնային ֆինանսավորման ստուգումը: «Անհրաժեշտ է, որպեսզի դաշնային կառավարությունը վերանայի դաշնային միջոցների օգտագործումն այն իրավասությունների կողմից, որոնք հանդուրժում են անիշխանությունը, բռնությունն ու ավերածություններն Ամերիկայի քաղաքներում»,- նշել է նախագահը:

Президент США Дональд Трамп намерен лишить федерального финансирования такие города, как Нью-Йорк, Вашингтон, Сиэтл (штат Вашингтон) и Портленд (штат Орегон), власти которых не препятствуют «анархии, насилию и разрушениям». Соответствующий меморандум американского лидера распространил в среду Белый дом, передает ТАСС
«Моя администрация не позволит направлять доллары из федеральных налогов на финансирование городов, которые позволяют себе превратиться в зоны беззакония», - говорится в документе. Речь идет о городах, находящихся под управлением демократов. Они отказывались от предложений главы Белого дома использовать Нацгвардию при подавлении массовых протестов.
Согласно меморандуму, правительство начинает проверку в отношении выделения федеральных средств Сиэтлу, Портленду, Нью-Йорку и Вашингтону. «Крайне важно, чтобы федеральное правительство пересмотрело использование федеральных фондов юрисдикциями, допускающим анархию, насилие и разрушение в городах Америки», - отметил президент.