Իրանի վրա առավելագույն ճնշում գործադրելու ԱՄՆ-ի արշավը ձախողվեց: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ մերժելով Թեհրանի դեմ ՄԱԿ-ի պատժամիջոցները վերականգնելու ԱՄՆ ջանքերը, քանի որ Վաշինգտոնը հրաժարվել է 2015-ի միջուկային գործարքից, հայտնում է Reuters-ը:
«Մի քանի տարի շարունակ իրականացված առավելագույն ճնշման ռազմավարությունն այս փուլում թույլ չտվեց վերջ դնել Իրանի ապակայունացնող գործողություններին կամ երաշխավորել, որ նա չի կարողանա միջուկային զենք ձեռք բերել»,- ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի առջեւ իր ելույթում ասել է Մակրոնը:
«Ահա թե ինչու Ֆրանսիան, իր գերմանացի եւ բրիտանացի գործընկերների հետ միասին, կաջակցի 2015-ի միջուկային համաձայնագրի լիարժեք իրականացման պահանջին եւ չի հանդուրժի Իրանի կողմից թույլ տրված խախտումները»:

Кампания США по максимальному давлению на Иран провалилась. Об этом заявил президент Франции Эммануэль Макрон, отвергнув  усилия США по восстановлению санкций ООН против Тегерана, поскольку Вашингтон отказался от ядерной сделки 2015 года, передает Reuters.
«Стратегия максимального давления, реализуемая в течение нескольких лет, на данном этапе не позволила положить конец дестабилизирующей деятельности Ирана или гарантировать, что он не сможет получить ядерное оружие», - сказал Макрон в своем выступлении перед Генеральная Ассамблея ООН.
«Вот почему Франция, вместе со своими немецкими и британскими партнерами, будет поддерживать требование о полном выполнении ядерного соглашения 2015 года и не будет мириться с нарушениями, совершенными Ираном».