Հնդկաստանը քննադատել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին` ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում իր ելույթի ժամանակ Քաշմիրի վերաբերյալ հայտարարության համար:
Էրդողանի մեկնաբանությունը «կոպիտ միջամտություն է Հնդկաստանի ներքին գործերին եւ բացարձակապես անընդունելի է», գրել է ՄԱԿ-ում Հնդկաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչը Twitter-ում: «Թուրքիան պետք է սովորի հարգել այլ երկրների ինքնիշխանությունը եւ մտորել սեփական քաղաքականության մասին»,- ասել է նա:
Էրդողանը ՄԱԿ-ում ընդհանուր բանավեճի ժամանակ հայտարարել էր, որ Զամուի եւ Քաշմիրի հարցը շարունակում է «հրատապ խնդիր» մնալ, եւ որ լուծումը կարեւոր է տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության համար:
«Զամու-Քաշմիրի հատուկ կարգավիճակի չեղարկումից հետո ձեռնարկված քայլերն էլ ավելի են բարդացրել խնդիրը»,- հայտարարել է նա:

Индия раскритиковала президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в связи с его заявлением по поводу Кашмира во время выступления на Генеральной Ассамблее Организации Объединенных Наций.
Комментарии Эрдогана «представляют собой грубое вмешательство во внутренние дела Индии и абсолютно неприемлемы», - написал в Твиттере постоянный представитель Индии при ООН.  «Турция должна научиться уважать суверенитет других стран и глубоко задуматься над своей собственной политикой», - отметил он.
Во время общих дебатов в ООН Эрдоган заявил, что тема Джамму и Кашмира остается «животрепещущей проблемой», и что решение важно для стабильности и мира в регионе.
«Шаги, предпринятые после отмены особого статуса Джамму-Кашмира, еще больше усложнили проблему», - заявил он.