Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն երեքշաբթի հայտարարել է, որ պատրաստ է բանակցել պաղեստինցիների հետ` ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խաղաղության ծրագրի հիման վրա, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես պատրաստ կլինեի բանակցել պաղեստինցիների հետ` մեր հակամարտությունը վերջնականապես դադարեցնելու Թրամփի ծրագրի հիման վրա»,- հայտարարել է Նեթանյահուն ՄԱԿ-ի ԳԱ 75-րդ նստաշրջանի համաքաղաքական դեբատների ընթացքում:
«Երկու արաբական պետություններ (ԱՄԷ և Բահրեյն) որոշել են հաշտություն կնքել Իսրայելի հետ, եւ նրանց հետեւում են շատ այլ երկրներ: Խաղաղության ընդլայնվող շրջանակն Իսրայելի եւ պաղեստինցիների միջեւ համաձայնագիրը պակաս հավանական չի դարձնի, այն կարագացնի իսրայելցիների եւ պաղեստինցիների միջեւ խաղաղության կնքումը, պաղեստինցի առաջնորդները կհասկանան, որ այլեւս խաղաղության եւ առաջընթացի վետոյի իրավունք չեն ունենա մեր տարածաշրջանում, եւ հուսով եմ, որ նրանք արդյունքում կհաշտվեն հրեական պետության հետ: Երբ դա տեղի ունենա, Իսրայելը պատրաստ կլինի (բանակցություններին`  Թրամփի խաղաղության ծրագրի հիման վրա)»,- հավելել է Իսրայելի վարչապետը:
Սեպտեմբերի 15-ին Վաշինգտոնում Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների եւ Բահրեյնի արտաքին գործերի նախարարներ շեյխ Աբդուլլահ բին Զաիդ ալ Նահայանը եւ Աբդել Լատիֆ ալ-Զայանին համաձայնագրեր են ստորագրել հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ: Արարողությանը ներկա Թրամփը փաստաթղթերը որպես «տարածաշրջանում համապարփակ խաղաղության հիմք» է բնութագրել: Խաղաղ բանակցությունների վերջին իննամսյա փուլը 2014-ի ապրիլին ավարտվեց ձախողմամբ:

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил во вторник о готовности вести переговоры об урегулировании конфликта с палестинцами на основе мирного плана президента США Дональда Трампа, передает ТАСС.
«Я был бы готов вести переговоры на основе плана Трампа по окончательному завершению нашего конфликта с палестинцами», - заявил Нетаньяху, выступая на общеполитических дебатах 75-й сессии Генеральной Ассамблеи (ГА) ООН. «Два арабских государства (ОАЭ и Бахрейн) решили заключить мир с Израилем, многие другие последуют за ними. Расширяющийся круг мира не сделает соглашение между Израилем и палестинцами менее вероятным, оно ускорит заключение мира между израильтянами и палестинцами, палестинские лидеры поймут, что не будут больше иметь право вето на мир и прогресс в нашем регионе, и, надеюсь, решат в конечном итоге помириться с еврейским государством. Когда это произойдет, Израиль будет готов (к переговорам на основе мирного плана Трампа)», - добавил израильский израильтянами премьер.
15 сентября в Вашингтоне премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, главы МИД Объединенных Арабских Эмиратов и Бахрейна шейх Абдалла бен Заид Аль Нахайян и Абдель Латиф аз-Заяни подписали соглашения о нормализации отношений. Присутствовавший на церемонии Трамп охарактеризовал документы, как «основу для всеобъемлющего мира» в регионе. Последний девятимесячный раунд мирных переговоров между и палестинцами завершился провалом в апреле 2014 года.