Սեպտեմբերի 30-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Սերգեյ Լավրովի հեռախոսազրույցը: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «ԱԳ նախարար Մնացականյանն իր ռուս գործընկերոջը համապարփակ ներկայացրեց Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրադրության վերջին զարգացումները:
Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը խստորեն դատապարտեց Թուրքիայի՝ անմիջական ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական ներգրավվածությունն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մարտական գործողություններում ինչպես Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծում, այնպես էլ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին:
Նախարար Մնացականյանը նաեւ մտահոգություն հայտնեց Թուրքիայի կողմից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների հավաքագրման, Ադրբեջան տեղափոխման եւ մարտական գործողություններում ներգրավելու առնչությամբ:
Երկուստեք անընդունելի գնահատվեց արտատարածաշրջանային երկրների քայլերը՝ ուղղված տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության խաթարմանը:
Սեպտեմբերի 30-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Սերգեյ Լավրովի...

30 сентября состоялся телефонный разговор министров иностранных дел Армении и России Зограба Мнацаканяна и Сергея Лаврова.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, министр Мнацаканян представил своему российскому коллеге последние развития ситуации, сложившейся в результате агрессии Азербайджана вдоль линии соприкосновения с Арцахом.
В этом контексте министр Мнацаканян строго осудил непосредственную военно-политическую и военно-техническую вовлеченность Турции в осуществляемые Азербайджаном боевые действия как на линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном, так и на армяно-азербайджанской границе.
Глава МИД выразил обеспокоенность в связи с вербовкой со стороны Турции иностранных террористов, их перемещением в Азербайджан и вовлечением в боевые действия.
Стороны сочли неприемлемыми шаги внерегиональных стран, направленные на подрыв регионального мира и безопасности.