Մոնտեվիդեոյում տեղի է ունեցել ավտոերթ՝ Արցախի ճանաչման եւ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ագրեսիան դատապարտելու պահանջով:
Հայ համայնքի ներկայացուցիչները անցել են ավելի քան 30 թաղամասերով՝ ծածանելով դրոշներ եւ պաստառներ: Ցուցարարները երգել են Հայաստանի օրհներգը: Համայնքի ներկայացուցիչ Մելանի Դեմիրճյանն իր խոսքում նշել է. «Ադրբեջանն ու Թուրքիան շարունակում են հարձակվել Հայաստանի եւ Արցախի, ինչպես նաեւ քաղաքացիական բնակչության վրա, որի հետեւանքով կան հարյուրավոր վիրավորներ ու զոհեր՝ ինչպես զինվորականների, այնպես էլ խաղաղ բնակչության շրջանում»։ Նա նաեւ դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից հումանիտար հրադադարի խախտումները։ «Այս գործողությունները վկայում են, որ նրանք ուզում են գնդակոծել հայ ժողովրդին եւ նորից գրավել մեր տարածքները։ Կկանգնեցնենք հայերի հերթական ցեղասպանությունը»։
Նրա խոսքով՝ Ուրուգվայը «օրինակելի երկիր է մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում»: Նա իշխանություններին կոչ է արել «ժամանակին գործել»: «Մենք պահանջում ենք վճռական դատապարտում եւ հարձակումներից հրաժարում եւ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչում»:

Members of the Armenian community of Montevideo held a car march with the demand for recognition of Artsakh (Nagorno-Karabakh) and condemnation of Azerbaijan’s and Turkey’s aggression against Artsakh.
With flags and posters, they passed through over 30 districts and sang the Armenian national anthem. Melanie Demirjian, a member of the community, said the following in her speech: “Azerbaijan and Turkey continue to attack Armenia and Artsakh, as well as civilians, leaving hundreds of servicemen and peaceful civilians dead or injured. I condemn Azerbaijan’s violations of the humanitarian ceasefire. Azerbaijan’s actions attest to the fact that it wants to shell Armenians and seize our territories again. We will stop the subsequent Armenian genocide.”
Demirjian said Uruguay sets an example in terms of human rights protection and called on the authorities to act in a timely manner. “We demand resolute condemnation, renunciation of attacks and international recognition of the Republic of Artsakh,” she added.