Հունաստանի, Իսրայելի եւ Կիպրոսի պաշտպանության նախարարները պայմանավորվել են ակտիվացնել ռազմական համագործակցությունը, ինչը, նրանց կարծիքով, կբարելավի իրենց զինված ուժերի պատրաստակամությունը, կօգնի ավելի շատ աշխատատեղեր ստեղծել եւ ամրապնդել անվտանգությունը տարածաշրջանում, հայտնում է AP-ը։
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Բենի Հանցը հայտարարել է, որ Նիկոսիայի բանակցություններում համաձայնության են եկել «խթանել լայնածավալ արդյունաբերական համագործակցությունը, որը կուժեղացնի պաշտպանական կարողությունները եւ հազարավոր աշխատատեղեր կստեղծի բոլոր երեք տնտեսությունների համար»:
Երեք երկրները սերտ կապեր են հաստատել Միջերկրական ծովի արեւելքում գազի արդյունահանման իրավունքների շուրջ տարածաշրջանային լարվածության ֆոնին եւ գործընկերներ են՝ ստորգետնյա խողովակաշարով գազը դեպի մայրցամաքային Եվրոպա, դեպի ծովային Իսրայել եւ, հնարավոր է, այլ երկրներ տեղափոխելու նախագծի համար:
Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Պանագիոտոպուլոսը հայտարարել է, որ Հունաստանի, Իսրայելի եւ Կիպրոսի զինված ուժերը աշխատում են ավելի լավ փոխգործակցության համար՝ համատեղ ուսուցման, հետախուզական տվյալների փոխանակման եւ կիբեռանվտանգության ծրագրերի միջոցով:
Նա եւ նրա կիպրացի գործընկեր Խարալամբոս Պետրիդեսը հայտարարել են, որ երեք երկրները ձգտում են ընդլայնել գործընկերությունը եւ ներառել այլ երկրներ, ինչպիսիք են Միացյալ Նահանգները, որոնց ներկայությունը արեւելյան Միջերկրական ծովում, ըստ հույն նախարարի, «առանձնահատուկ նշանակություն ունի» տարածաշրջանային կայունության համար:

Министры обороны Греции, Израиля и Кипра договорились активизировать военное сотрудничество, которое, по их словам, позволит повысить готовность  их ВС, поможет создать больше рабочих мест и укрепит безопасность в регионе, передает AP.
Министр обороны Израиля Бенни Ганц сказал, что в ходе переговоров в Никосии было достигнуто соглашение о «продвижении крупномасштабного промышленного сотрудничества, которое укрепит  обороноспособность и создаст тысячи рабочих мест для всех трех экономик».
Три страны установили тесные связи на фоне региональной напряженности в Восточном Средиземноморье из-за прав на добычу газа на шельфе и являются партнерами в проекте по доставке газа с месторождений в водах Израиля и, возможно, других стран по подводному трубопроводу в континентальную Европу.
Министр обороны Греции  Николаос Панагиотопулос сказал, что греческие, израильские и кипрские вооруженные силы работают над более эффективным взаимодействием посредством совместных программ обучения, обмена разведданными и кибербезопасности.
Он и его кипрский коллега Хараламбос Петридес заявили, что три страны стремятся расширить  партнерство, включив в него другие страны, такие как США, присутствие которых в восточном Средиземноморье, по словам греческого министра, «имеет особое значение» для региональной стабильности.