Հունաստանի, Իսրայելի եւ Կիպրոսի պաշտպանության նախարարները պայմանավորվել են ակտիվացնել ռազմական համագործակցությունը, ինչը, նրանց կարծիքով, կբարելավի իրենց զինված ուժերի պատրաստակամությունը, կօգնի ավելի շատ աշխատատեղեր ստեղծել եւ ամրապնդել անվտանգությունը տարածաշրջանում, հայտնում է AP-ը։
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Բենի Հանցը հայտարարել է, որ Նիկոսիայի բանակցություններում համաձայնության են եկել «խթանել լայնածավալ արդյունաբերական համագործակցությունը, որը կուժեղացնի պաշտպանական կարողությունները եւ հազարավոր աշխատատեղեր կստեղծի բոլոր երեք տնտեսությունների համար»:
Երեք երկրները սերտ կապեր են հաստատել Միջերկրական ծովի արեւելքում գազի արդյունահանման իրավունքների շուրջ տարածաշրջանային լարվածության ֆոնին եւ գործընկերներ են՝ ստորգետնյա խողովակաշարով գազը դեպի մայրցամաքային Եվրոպա, դեպի ծովային Իսրայել եւ, հնարավոր է, այլ երկրներ տեղափոխելու նախագծի համար:
Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Պանագիոտոպուլոսը հայտարարել է, որ Հունաստանի, Իսրայելի եւ Կիպրոսի զինված ուժերը աշխատում են ավելի լավ փոխգործակցության համար՝ համատեղ ուսուցման, հետախուզական տվյալների փոխանակման եւ կիբեռանվտանգության ծրագրերի միջոցով:
Նա եւ նրա կիպրացի գործընկեր Խարալամբոս Պետրիդեսը հայտարարել են, որ երեք երկրները ձգտում են ընդլայնել գործընկերությունը եւ ներառել այլ երկրներ, ինչպիսիք են Միացյալ Նահանգները, որոնց ներկայությունը արեւելյան Միջերկրական ծովում, ըստ հույն նախարարի, «առանձնահատուկ նշանակություն ունի» տարածաշրջանային կայունության համար:

The defense ministers of Greece, Israel and Cyprus agreed Thursday to step up military cooperation they said will keep their armed forces better prepared, help create more jobs and bolster security in a fraught region, AP reported.
Israeli Defense Minister Benny Gantz said it was agreed during talks in Nicosia to “promote large-scale industry cooperation that will bolster our defense abilities and create thousands of jobs for all three economies.”
The three countries have forged close ties amid regional tension in the Eastern Mediterranean over offshore gas exploitation rights, and are partners in a project to bring gas from fields in Israeli and potentially other nations' waters through an undersea pipeline to Europe's mainland.
Greece's Nikolaos Panagiotopoulos said Greek, Israeli and Cypriot armed forces are working to operate together more effectively through joint training programs, intelligence sharing and cyber-security.
Panagiotopoulos and Cyprus’ Charalambos Petrides said the three countries are looking to expand their partnership to include other countries such as the U.S. whose presence in the eastern Mediterranean the Greek minister said “is of particular importance” for regional stability.